درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
امكانات جانبي
پرولاکتین یا لوتئوتروپیک هورمون LTH هورمون پپتیدی تک زنجیره ای با 199 اسید امینه و وزن مولکولی 24000 دالتون میباشد که توسط آدنو هیپوفیز تولید میشود و از لحاظ ساختاری بسیار شبیه به هورمون رشد و هورمون لاکتوژن جفتی میباشد. این هورمون همراه با هورمون اکسی توسین نقش مهمی را در ترشح شیر در دوران شیردهی دارند. ترشح این هورمون توسط ترشح دوپامین مهار و توسط استروژن تحریک میشود. همچنین  thyrotropin-releasing hormone TRH باعث تحریک ترشح این هورمون میشود.

اثرات پرولاکتین: این هورمون دارای اثرات متعددی میباشد از جمله:

1- این هورمون در دوران بارداری ترشح شده و باعث افزایش شیر و بزرگ شده غدد شیری پستان میشود ولی در این دوران پروژسترون مانع از ترشح شیر به بیرون میشود ولی همزمان با تولد بچه به دلیل قطع ترشح پروژسترون ، پرولاکتین باعث ترشح شیر به بیرون میشود  که میزان این هورمون همزمان با مکیدن شیر بیشتر میشود. گاهی در نوزادان متولد شده ( دختر یا پسر ) دیده شده که ترشح شیر از نوک سینه وجود دارد. این شیر تحت عنوان Witch,s Milk نامیده شده و به دلیل اثر پرولاکتین مادری بر نوزاد در دوران بارداری میباشد.

2- تحریک میل جنسی و ایجاد حالت رضایت کامل بعد از انجام عمل جنسی با مهار ترشح دوپامین. معمولا افزایش بیش حد از این هورمون میتواند بیانگر ناتوانی جنسی و از دست دادن میل جنسی در فرد باشد.

3- تحریک تولید سلولهای پیشساز الیگودندروسیتها؛ که این سلولها به سلولهای الیگودندروسیت تبدیل شده و باعث تولید میلین در اطراف اکسون سلولهای عصبی در سیستم عصبی مرکزی میشود.

4- تولید سورفاکتانت در ریه جنین و ایجاد مقاومت و ایمنی زایی در برابر برخی از عوامل عفونی بدن مادر در دوران بارداری.

5- کاهش رشد مو در موشها.

ترشح پرولاکتین در دوران بارداری تحت اثر ترشح استروژن تحریک میشود ولی بعد از تولد نوزاد اثر این محرک داخلی قطع شده و بنابراین سطح این هورمون کاهش میابد ولی با مکیدن شیر  توسط بچه مکانورسپتورهای اطراف نوک سینه مادر تحریک شده و سیگنالهایی توسط طناب نخاعی به فیبرهای عصبی موجود در هیپوتالاموس ارسال شده و در آنجا باعث تغییر فعالیت الکتریکی نورونهای تحریک کننده غدد مترشحه پرولاکتین و در نتیجه افزایش ترشح این هورمون میشود. در شرایط نرمال و در غیاب گالاکتوره میزان این هورمون 2-1 هفته پس از پایان شیردهی متوقف میشود. میزان بالای این هورمون با مهار ترشح GnRH و FSH باعث مهار ترشح استروژن و در نتیجه تاخیر در سیگل تخمک گذاری و سیکل قاعدگی نیز میشود.

مقادیر نرمال و خارج از محدوده نرمال پرولاکتین:

مقادیر نرمال پرولاکتین در زنان زیر 580mIU/L و در مردان زیر 450mIU/L میباشد. مقادیر بالاتر از این میزان تحت عنوان پرولاکتینمی میباشد که علل مختلف فیزیولوژیک و پاتولوژیک دارد. همچنین گاها افزایش کاذبی در میزان پرولاکتین در اثر حضور ماکروپرولاکتین به صورت بیولوژیک در سرم میباشد که باعث افزایش میزان پرولاکتین به صورت بی علامت میشود.

دلایل فیزیولوژیک:

میزان پرولاکتین به دلایل مختلف فیزیولوژیک مانند بارداری، شیردهی، خواب و اوایل صبح، استرس های روانی، مصرف زیاد داروهای آرامبخش، جراحی های کوچک افزایش دارد. 

دلایل پاتولوژیک:

1- یکی از علل مهم افزایش پرولاکتین به ویژه در مقادیر بالای 10000mIU/L وجود تومورهایی در غدد مترشحه پرولاکتین  و همچنین بیماری هایی مانند سندرم کوشینک میباشد.

2- افزایش TRH که در اوایل هیپوتیروئیدیسم اتفاق میافتد.

علائم هایپر پرولاکتینمی:

در زنان علائم افزایش پرولاکتین عبارتند از : 1- اختلال قاعدگی و تاخیر در پریود ماهانه. افزایش پرولاکتین باعث افزایش دوپامین شده و دوپامین باعث مهار ترشح GnRH و FSH و در نتیجه استروژن میشود. این اختلال را آمنوره می نامند. 2- ترشح شیر به صورت غیر عادی و در غیاب بارداری و شیردهی از پستان که تحت عنوان گالاکتوره میباشد. 3- ناتوانی جنسی و انجام آمیزش جنسی همراه با درد بسیار زیاد که به دلیل خشک بودن واژن میباشد. 4- پوکی استخوان به دلیل کاهش ترشح استروژن.   در مردان معمولا چون اندکس های بارزی مانند قاعدگی وجود ندارد بیماری دیرتر تشخیص داده میشود و معمولا این افراد به دلیل مشکلات بینایی و سردرد به پزشک مراجعه میکنند و اغلب حتی متوجه ناتوانی جنسی خود نیستند. همچنین در مردان بزرگ شدن سینه ها( ژینکوماستی) از علائم دیده شده میباشد.

هیپوپرولاکتینمی: کاهش پرولاکتین که معمولا حالتی ناشایع بوده و اغلب به دنبال مقادیر زیاد دوپامین در بدن اتفاق میافتد.

تشخیص:

تست درخواستی برای زنان با علائم آمنوره و گالاکتوره و مردان با علائم ناتوانی جنسی و ژینکوماستی اندازه گیری پرولاکتین میباشد و در صورت بالا بودن مقادیر تستهای تیروئیدی و همچنین تستهای رادیوگرافی و MRI توسط پزشک درخواست میشود تا در نهایت بتواند به تشخیص صحیح برسد.

متد اندازه گیری: میزان این هورمون مانند سایر هورمونها با روشهایی مانند رادیو ایمنو اسی و الایزا اندازه گیری میشود، که الایزا روشی پر کاربردتر و دقیق تر میباشد. 

 :: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
موضوعات
آرشیو مطالب
امكانات جانبي

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

purchase vpn

بازی اندروید