درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
امكانات جانبي
Artheriol blood gaz=ABG این تست به منظور بررسی میزان اکسیژن و دی اکسید کربن خون و همچنین بررسی PH خون کاربرد دارد. این تست معمولا در شرایطی مانند مشکلات تنفسی شامل تنگی نفس شدید و یا افزایش میزان تنفس(hyper ventilation)، شک به اختلالات کلیوی و همچنین اختلالات متابولیک در خواست شده و نمایی از میزان O2 و CO2 و همچنین تعادل اسید و باز بدن را فراهم میکند. معمولا بدن قادر به تنظیم تغییرات جزئی در این پارامترها و تطابق خود با آنها میباشد ولی در شرایط حاد که بدن قادر به این تنظیم نیست نیاز به درمانهای پزشکی و دارویی خواهد داشت. این تست روی خون شریانی که اغلب از شریان رادیال به دست می آید انجام میشود. در این تست پارامترهای زیر به طور مستقیم محاسبه میشوند:

1- PH این پارامتر تصویری از تعادل اسید و باز بدن را فراهم میکند معمولا میزان PH با میزان CO2 رابطه عکس و با میزان Hco3 رابطه مستقیم دارد.

2-pCO2 که میزان دی اکسید کربن موجود در خون را نشان میدهد

3-pO2 میزان اکسیژن موجود در خون را نشان میدهد

همچنین پارامترهای زیر از محاسبه و رابطه بین نتایج فوق محاسبه میشود.

1-میزان اشباع هوگلوبین از O2

2-میزانHco3 بیکربنات به عنوان یک متابولیت از دی اکسید کربن توسط کلیه ها دفع و بازجذب شده و میزان اسید و باز بدن را تنظیم میکند. افزایش بیکربنات  منجر به افزایش PH و کاهش آن منجر به کاهش PH میشود.

3-Base excess/deficit: این پارامتر یک عدد حساب شده از آنیون های موجود در خون مانند پروتئین ها، هموگلوبین، فسفر و بیکربنات است که اینها جز مواد بافرینگ خون میباشند.

خون مورد نیاز برای این تست از شریان رادیال  که در داخل مچ دست و زیر شصت قرار دارد به دست می آید که البته در مورد نوزادان از خون تام موجود در کف پا استفاده میشود. قبل از انجام این تست  میتوان تستی به نام Allen Test یا تست گردش خون انجام داد تا از میزان گردش خون در محل خون گیری اطمینان حاصل پیدا کرد. Allen Test به این صورت انجام میشود که ابتدا هر دو شریان radial  و ulnar در مچ دست تحت فشار قرار داده و سپس هر کدام را رها کرده و بازگشت خون را به دست مشاهده میکنیم اگر این بازگشت سریع انجام شد به این معنا است که گردش خون کافی در این محل وجود دارد.

بر اساس نتایج این تست میتوان میزان اکسیژن خون را بررسی کرد که در صورت عدد پایین pO2 میتوان به این نتیجه رسید که بدن با کمبود میزان اکسیژن مواجه است.

همچنین بر اساس میزان PH به و میزان CO2 و همچنین میزان Hco3 میتوان به تصویری دقیق از وضعیت اسید و باز بدن و همچنین در صورت برهم خوردن این تعادل به علت آن دست یافت.

اسیدوز متابولیک: این وضعیت به دنبال کاهش میزان بیکربنات خون ایجاد میشود. از جمله علت های ایجاد کننده این وضعیت میتوان به دیابت، شوک و نارسایی کلیوی که منجر به کاهش بازجذب بیکربنات میشود اشاره  نمود.

آلکالوز متابولیک: این وضعیت به صورت افزایش PH بارز شده و ناشی از افزایش میزان بیکربنات خون میباشد. از جمله علل ایجاد کننده این حالت میتوان به مواردی مانند استفراغ، مصرف داروهای قلیایی و هیپوکالمی اشاره نمود.

اسیدوز تنفسی: کاهش PH به دنبال افزایش pCO2 در مواردی مانند پنومونی، بیماری مزمن انسداد ریوی(COPD)

آلکالوز تنفسی: افزایش PH به دنبال افزایش میزان CO2 در حالاتی مانند هیجانات و ورزشهای سنگین:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
موضوعات
آرشیو مطالب
امكانات جانبي

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

purchase vpn

بازی اندروید