درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
امكانات جانبي
Acetylcholine esterase

کولین استراز آنزیمی است که به عملکرد صحیح سیستم عصبی کمک می نماید. دو نوع آنزیم کولین استراز در بدن وجود دارد، 1- استیل کولین استراز که در گلبولهای قرمز، ریه ها، ماده خاکستری مغز، پایانه اعصاب و طحال وجود دارد، 2- سودو کلولین استراز که در سرم، کبد، ماهیچه، پانکراس، قلب و ماده سفید مغز وجود دارد. استیل کولین استراز با عمل شکستن استیل کولین در پایانه اعصاب باعث انتقال پیامهای عصبی می گردد و پسودو کولین استراز در متابولیره نمودن داروها نقش دارد.

کاربرد تست:

1-      تماس و مسمومیت با حشره کش های ارگانو فسفات : حشره کشهای ارگانوفسفات می توانند باعث کاهش فعالیت کولین استراز و پسودوکولین استراز گردند. تماس با این مواد می تواند در اثر بلع، استشمام یا به صورت پوستی صورت گیرد و باعث ایجاد مسمومیت حاد یا مزمن گردد. اندازه گیری میزان کولین استراز به منظور بررسی مسمومیت حاد با مواد حشره کش و یا بررسی وضعیت افرادی که دارای تماس شغلی با این مواد می باشند، کاربرد دارد.

 

2-      نقص ارثی پسودوکولین استراز: برخی از افراد به صورت ارثی دارای نقص در این آنزیم می باشند. این آنزیم باعث غیر فعال شدن سوکسینیل کولین که در جراحی ها به منظور شل شدن عضلات مورد استفاده قرار میگیرد، می شود. افرادی که مبتلا به نقص این آنزیم می باشند اغلب دچار فلج عضلانی و ایست تنفسی در جراحی ها میگردند. بنابراین از این تست به منظور بررسی وضعیت فرد پیش از عمل جراحی در افراد با سابقه خانوادگی استفاده می گردد.

 

-          نمونه مورد نیاز: پلاسما

-          پایداری : در فریزر نگهداری شود

- روش انجام تست: کالریمتری:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
:: برچسب‌ها: استیل کولین استراز, حشره کش, پسودوکولین استراز, سوکسینیل کولین
هورمون بتا تیتر:متداولترين، آسانترين، ارزانترين و سريعترين روش تشخيص حاملگي، جستجوي هورمون گنادوتروپين جفتي انسان (hCG: human Chorionic Gonadotropin) در ادرار، با استفاده از روشهاي سرولوژي مي باشد. هورمون hCG در دوران حاملگي، توسط سلولهاي Syncytiotrophoblast جفت (Placenta) توليد شده و در سرم و ادرار قابل تشخيص است. اين هورمون 3 تا 5 روز بعد از عقب افتادن عادت ماهانه (Menstrual cycle) در سرم بانوان باردار قابل تشخيص است، و حدود دو هفته پس از زايمان طبيعي، در سرم ناپديد شده و قابل تشخيص نمي باشد. هورمون hCG ساختار گليکو پروتئيني دارد. مقدار قند هورمون مذكور از تمام هورمونهاي ديگر انسان بيشتر است. هورمون hCG از دو زنجيره آلفا (a) و بتا (b) تشکيل شده است. زنجيره آلفاي هورمون HCG از نظر ساختماني با هورمونهاي LH ـ FSH و TSH مشابه است، اما زنجيره بتاي آن، ساختار منحصر بفردي دارد، به همين دليل، اساس آزمايشهاي سرولوژي تعيين حاملگي، جستجوي زنجيره بتاي هورمون hCG در ادرار مي باشد...

 


تست حاملگی:

آزمایش حاملگی یا اندازه گیریBetaHCG چیست و چرا این هورمون تست می شود؟

هورمون های HCG - LH - FSH - TSH همگی از دو بخش یا Sub Unit تشکیل می شوند : آلفا و بتا که بخش آلفا در همه ی این هورمون ها مشابه است و افتراق اینها از هم با بخش بتا صورت می گیرد .

از ملاقات اسپرم واوول تخمک لقاح پیدا میکند. تخمک لقاح یافته به طرف رحم رفته ودر جدار آن لانه گزینی میکند.بین 10-3روز بعد جفت تشکیل میشود. HCG ( هر دو بخش آلفا و بتا ) توسط سلولهای تروفوبلاستیک جفت سنتز می شود و نیمه عمر آن 36 - 12 ساعت است . مهمترین وظیفه این هورمون نگه داری از جسم زرد است که تولید استرادیول و پروژسترون می کند .

مقدار این هورمون در حاملگی طبیعی از روز ششم تا دهم بعد از لقاح در سرم مادر بالا میرود ( حتی گاه از روز سوم لقاح هم قابل شناسایی است. )
معمولا25 -20 روز پس از آخرین قاعدگی ( و نه زودتر از آن ) مقدار این هورمون در ادرار مادر به اندازه ای میرسد که قابل اندازه گیری باشد .

معمولاچه زمانی این تست انجام میشود؟
این هورمون در حاملگی طبیعی 4 - 6 هفته بعد از شروع بارداری افزایش چشم گیر پیدا کرده وسپس کم کم افت پیدا می کند . اما در موارد حاملگی خارج رحمی - حاملگی مولار- برداشت کل رحم - کورتاژ پس از حاملگی سیر نزولی سریعتر آن را شاهد هستیم .

سایر کاربردهای تست حاملگی یا هورمون بتا اچ سی جی(Beta H.C.G)

در مردان در موارد تشخیص تومورهای بیضه و نئوپلاسم آن کاربرد دارد که همراه با آلفا فیتو پروتئین تست می شو د . در بعضی بدخیمی ها از قبیل کوریوکارسینوما - امبریونال سل کارسینوما و نیز حاملگی خارج رحمی میزان BeteHCG به شدت بالا می رود و اندازه گیری های مرتب آن برای سنجش پاسخ بیمار به شیمی درمانی ضروری است

این آزمایش چه زمانی وبه درخواست چه کسی قابل انجام است؟

این آزمایش را هرزمان که مشکوک به حاملگی طبیعی ویا حتی موارد خارج رحمی باشیم انجام دهیم و درخواست آن بوسیله خود بیمار هم قابل قبول است.

بعلاوه در موارد بدخیمی هائی که نامبرده شد ویا حین درمان آنها نیز کاربرد دارد.(برای ارزیابی چگونگی پاسخ بیمار به درمان)

چه موقع فرد میتواند مراجعه کند؟آیا ناشتائی ویا سایر شرایط دیگری باید رعایت شود؟

ناشتا بودن لازم نیست. مصرف آب مانعی ندارد و حتی قطع داروهای دیگر فرد ضروری نیست.

این آزمایش باچه نمونه ای انجام میشود وچقدر طول میکشد؟

چون هورمون ابتدا در خون ظاهر میشود سپس بعد از شروع متابولیزه شدن در ادرار آمده ودفع میشود پس آزمایش خون حساستر است وزودتر مثبت میشود.درموارد حاملگی خارج رحمی هم که حتما باید خون تست شود.

مدت زمان آزمایش نیم ساعت است ودر هرساعت شبانه روز قابل انجام میباشد.


=================


راهنما و روش انجام تست حاملگي نوار تست حاملگي موجود به روش يك مرحله اي سريع و مطمئن براي تشخيص حاملگي بر اساس وجود اچ-سي-جي (HCG) در ادرار يا سرم خون مي باشد. اين هورمون از جفت ترشح شده و ابتدا در خون و سپس در ادرار انتشار مي يابد. پس از وقوع حاملگي( يك روز پس از عقب افتادگي در سيكل ماهانه) در خون و ادرار ميزان هورمون به ۱۰-۵ واحد ميرسد كه اين مقدار براي مثبت شدن تست كافي است. از آن پس ميزان هورمون بسرعت افزايش مي يابد.
جمع آوري نمونه و روش انجام : ادرار را در ظرف تميزي مانند ليوان يكبار مصرف ( در هر ساعت از روز) جمع آوري نمائيد.
نوار تست را از پاكت خارج سازيد ئ تا خط مشخص (MAX) در ادرار فرو كنيد. بطوريكه جهت پيكان بطرف ادرار باشد. سطح ادرار نبايد از خط (MAX) عبور كند. سه ثانيه صبر كنيد
سپس از ادرار خارج ساخته.. بطور افقي بر روي دهانه ظرف ادرار بگذاريد.تست hcg
نتيجه:
بر حسب ميزان هورمون موجود در ادرار نتيجه مثبت بصورت ۲ خط قرمز حدود ۴۰ ثانيه بعد ظاهر مي شود. تا پنج دقيقه اگر رنگي ظاهر نشد دليل بر منفي بودن آزما يش است.ظهور رنگ
در فاصله ۵ تا ۱۰ دقيقه مشكوك بوده و چند روز بعد تكرار شود. هر نتيجه اي بعد از ۱۰ دقيقه فاقد ارزش است.
مثبت: آشكار شدن دو نوار رنگي در نواحي كنترل و پائين تر از آن
منفي: آشكار شدن تنها يك نوار رنگي در ناحيه كنترل
شدت رنگ بستگي به مدت زمان حاملگي دارد.تذكرات:
۱- تنها هنگام آزمايش پاكت باز شود و نوار فقط براي يكبار قابل استفاده است.
۲- پاكت كوچك همراه نوار حاوي ماده سيليكا‍زل ( جاذب رطوبت) است كه بعنوان نگهدارنده ميباشد..پس از باز كردن پاكت دور انداخته شود.
۳- بيماراني كه مبتلا به سرطان هستند تفسير تست بعهده پزشك متخصص ميباشد.

نکات مهم در مورد بارداری :۱-. اگر پریود های منظم دارید (یعنی حداقل ماهی یكبار با یكی دو روز عقب و جلو پریود می شوید) و تصمیم به بارداری دارید با تاخیر یك هفته ای پریود به احتمال قوی حامله هستید برای اثبات این قضیه ساده ترین راه استفاده از Home Test(تست ادرار) است كه در خانه انجام می شود وروش آن روی جلد تست توضیح داده شده است .(بهترین زمان برای انجام تست ادرار صبحگاه است چون میزان هورمونHCG در ادرار بیشتر از ساعتهای دیگر روز است) روش مطمئن تر تست خون است كه با تجویز پزشك ذر آزمایشگاه انجام میشود 

روشهاي مختلف تشخيص و اندازه گيري هورمون hCG

1) روش ممانعت از آگلوتيناسيون غير فعال ذرات لاتکس Passive Latex Agglutination Inhibition Test

2) روش آگلوتيناسيون غير فعال ذرات لاتکس Reversed Passive Latex Agglutination

3ـ روش اليزا ( (ELISA: Enzyme Linked Immunosorbent Assay

4ـ روش آر. آي. اي (RIA: Radio Immuno Assay) RIA: كه حساسترين و دقيق ترين روش است.

در بين چهار روش فوق، روش اول، در آزمايشگاههاي تشخيص طبي، بيشترين كاربرد را دارد. كه در ادامه، روش انجام آن بطور مفصل بحث مي شود.

روش ممانعت از آگلوتيناسيون غير فعال ذرات لاتکس

آزمايش، با استفاده از کيت و در دو مرحله انجام مي شود. اجزاي موجود در كيت عبارتند از:

1) قطره چكان حاوي کنترل مثبت (ادرار شخص حامله)

2) قطره چكان حاوي کنترل منفي (ادرار شخص غيرحامله)

3) قطره چكان حاوي آنتي بادي بر ضد زنجيره بتاي هورمون hCG 

4) قطره چكان حاوي ذرات لاتكسي كه بر روي آنها، زنجيره بتاي هورمون hCG متصل شده است.

5) اسلايد زمينه سياه و اپليكاتور

روش انجام آزمايش

روش كيفي

بر روي اسلايد زمينه سياه، يک قطره از نمونه ادرار خانم، يك قطره كنترل مثبت و يك قطره كنترل منفي را اضافه کرده و به هر كدام از آنها، يک قطره آنتي بادي بر ضد زنجيره بتاي هورمون hCG اضافه مي كنيم. با اپليكاتور دو قطره را مخلوط كرده و حدود 30 ثانيه حرکت دوراني مي دهيم. در مرحله دوم به هر كدام از مجموعه هاي مرحله اول، ذرات لاتکس را اضافه كرده، دو دقيقه حرکت دوراني مي دهيم و جواب را آزمايش را از نظر آگلوتيناسون بررسي مي کنيم.

پس از اين مدت در قطره مربوط به كنترل مثبت، ذرات آگلوتينه مشاهده نمي شود ولي در قطره مربوط به كنترل منفي، ذرات آگلوتينه مشاهده خواهد شد. در نمونه ادرار مورد آزمايش، اگر ذرات آگلوتينه مشاهده شد، نشان دهنده عدم وجود هورمون hCG در نمونه ادرار، و حامله نبودن شخص است. ولي اگر ذرات آگلوتينه مشاهده نشد، نشان دهنده وجود هورمون hCG در نمونه ادرار، و حامله بودن شخص است.

روش كمي

گاهي اوقات لازم است مقدار نسبي هورمون hCG را در ادرار محاسبه نمود. بدين منظور مي بايست ابتدا، نمونه ادرار را در لوله هاي آزمايش، با سرم فيزيولوژي، به ترتيب 1/2، 1/4، 1/8 و غيره رقيق كرد. سپس از هركدام از لوله ها يك قطره برداشته و بر اساس روش كيفي كه در بالا توضيح داده شد، براي وجود يا عدم وجود هورمون hCG بررسي كرد. آخرين قطره اي كه در آن آگلوتيناسيون مشاهده نشود بعنوان تيتر هورمون hCG آن ادرار در نظر گرفته مي شود. در نهايت مقدار هورمون hCG از فرمول زير محاسبه مي شود.

V * D * S

‌‌‌ V(Volume): حجم ادرار بر حسب ميلي ليتر، D(Denominator): مخرج كسر تيتر هورمون، S (Sensitivity): حساسيت كيت

همچنين براي محاسبه مقدار هورمون hCG در ادرار 24 ساعته، كافيست ادرار 24 ساعته را در يك ظرف تميز جمع آوري كرده و در فرمول فوق به جاي V عدد مربوط به حجم ادرار 24 ساعته را قرار دهيد.

نكته ها

1) بهترين نمونه براي روش لاتکس، نمونه ادرار اول صبح است، چرا كه در طول شب كمتر مايعات مصرف مي شود و 2) بنابراين ادرار غليظ بوده و غلظت مواد موجود در آن، تقريبا برابر غلظت آنها در سرم مي باشد.

3) واژه هايي چون گراويندكس، تست حاملگي و يا پرگننسي (Pregnancy)، همگي به معناي آزمايش تشخيص حاملگي مي باشد.:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی

Adenosine Deaminase, CSF, Pleural Fluid, Pericardial Fluid, Peritoneal Fluild

 ADA مايعات بدن

خلاصه:    ADA، توزيع بافتي وسيعي داشته و حداقل بصورت سه ايزوفرم وجود دارد (ADA2, ADAl+cp,ADAl). به نظر مي‌رسد ADA  در تكثير و تمايز لنفوسيت‌ها در پاسخ ايمني نقش داشته باشد.

نمونه: مايع مغزي - نخاعي، مايع پلور، پريكارد و آسيت.

طريقه نگهداري: نمونه را در دماي محيط سانتريفوژ نموده و مايع رويي آنرا تا زمان آناليز درC20-  نگهداري كنيد.

علل رد: نمونه فريز نشده.

محدوده مرجع:

§       CSF : كمتر از units/L6

§       مايع پلور: كمتر يا مساوي units/L47

§       مايع پريكارد: كمتر يا مساوي units/L50

§       مايع صفاق: كمتر يا مساوي units/L32

كاربرد: از فعاليت بالاي ADA مايعات بدن به عنوان نشانگر غير مستقيمي براي تشخيص منژيت سلي (CSF)، پلورال افيوژن سلي، پريكارديت سلي و پريتونيت سلي استفاده مي‌شود. مقادير ADA در موارد سل بيشتر از كارسينوماتوز است.

محدوديت‌ها: موارد متعددي از منفي كاذب سطوح ADA مايع پلور گزارش شده است. بنابراين بررسي ADA مايع پلور براي تشخيص و تصميم‌گيري درماني ناكافي به نظر مي‌رسد.

متدولوژي: انجام تست به روش اسپكتروفتومتري كينتيك

اطلاعات تكميلي: روش‌هاي PCR براي رديابي DNA باسيل سل در مايعات بدن در دسترس هستند كه سبب تشخيص دقيق‌تر و سريع‌تر موارد مننژيت سلي و سل حفرات بدن شده‌اند. مطالعه‌اي كه اخيراً انجام شده نشان دهنده اين است كه افزايش ADA در CSF به ميزان units/L6 يا بالاتر از آن حساسيت 90% و اختصاصيت 94% در تشخيص مننژيت سلي دارد. بهرحال هم‌پوشاني مشخصي در بيماران مبتلا به مننژيت سلي و افراد مبتلا به مننژيت كريپتوكوكي و مننژيت حاد باكتريال مشاهده شده است. به همين منظور براي تشخيص اين دو از هم اندازه‌گيري ADA2 توصيه مي‌شود.

        همچنين از تعداد 254 بيمار با سل مايع پلور، ميزان ADA در 253 بيمار بيشتر از units/L47 بوده است كه بيشترين ميزان فعاليت ADA مربوط به ايزوآنزيم ADA2 مي باشد.

             سطوح ADA در مايع پريكارد بيشتر از units/L50 براي تشخيص سل حفره پريكارد با حساسيت 100% و اختصاصيت 83% همراه است.

        مقادير بالاتر از units/L32 در مايع آسيت در تشخيص سل حفره شكمي با حساسيت 100-95% و اختصاصيت 98-96% همراه است.

Adenosine Deaminase, Erythrocyte

 ADA گلبول قرمز

خلاصه: ADA سبب دآميناسيون آدنوزين و داكسي آدنوزين به اينوزين و داكسي اينوزين مي‌گردد. كمبودADA در شكل مشخصي از كمبود ايمني مختلط شديد (SCID) وجود دارد.

نمونه: خون كامل همراه با ضد انعقاد EDTA

طريقه نگهداريبه مدت 1 هفته در C4 قابل نگهداري است.

محدوده مرجع: units/g Hb 3/1-8/0

كاربرد: فعاليت ADA  در بيماران مبتلا به SCID ناشي از كمبود ADA، كاهش‌‌ يافته‌ ا‌ست معمولاً اين بيماران به هنگام تولد دچار لنفوپني شديد(شمارش‌مطلق لنفوسيت كمتر از mm3 /500 است) بوده و دچار عفونت‌هاي مكرر و كاهش رشد مي‌شوند.

محدوديت‌ها: تزريق خون كه اخيراً صورت گرفته باشد باعث طبيعي شدن ADA در فرد دچار كمبود مي‌گردد.

متدولوژي: كاوش كينتيك اسپكتروفتومتري؛ فلورومتري

اطلاعات تكميلي: كمبود ADA يك نقص اتوزومال مغلوب تك ژني است كه تقريباً مسئول 25-15% مواد SCID مي‌باشد. بيشتر از 50 موتاسيون در ژنADA شناخته شده است. كمبود ADA سبب تجمع واسط‌هاي سيتوتوكسيك پوريني و آسيب سلول‌هاي B,T، مهار رپليكاسيون سلول و از دست رفتن مرگبار سيستم ايمني مي‌گردد. ابتدا سلول‌هاي T از بين رفته (بخصوص CD4+) و به دنبال آن سلول‌هاي B كه منجر به يك فرم شايع از SCID مي‌شود. اين اختلال اولين بيماري ژنتيكي انسان بود كه با روش انتقال ژن درمان شد.:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
آنزیم های کبدی:
اولین گام در تشخیص آسیب کبدی انجام آزمایش ساده خون است که حضور آنزیم های کبدی مشخص را در نشان می دهد. تحت شرایط عادی این آنزیم ها درون سلول های کبدی وجود دارند اما زمانی که کبد آسیب می بیند این آنزیم ها وارد جریان خون می شوند.
حساس ترین و پر مصرف ترین آنزیم های تشخیصی کبد، آمینوترانسفرازها هستند. آن ها آسپارتات آمینوترانسفراز (SGOT یا AST) و آلانین آمینوترانسفراز (SGPT یا ALT) هستند. این آنزیم ها بطور معمول داخل سلول های کبدی قرار دارند زمانی که کبد دچار آسیب می شود سلول های کبدی آنزیم ها را وارد جریان خون می كنند، بالارفتن سطح آنزیم ها در خون نشانه آسیب کبدی است...

دکتر متین محمدی پور 
آمینوترانسفرازها چه هستند؟
 

آمینوترانسفرازها باعث کاتالیز واکنش های شیمیایی در سلول ها می شوند که در آن گروه آمین از یک مولکول دهنده به مولکول گیرنده منتقل می گردد. به همین دلیل به آن ها آمینوترانسفراز گفته می شود. واژه های پزشکی در خصوص این آنزیم ها می تواند گاهی گیج کننده باشد. نام دیگر آمینوترانسفرازها، ترانس آمیناز است. آنزیم آسپارتات آمینوترانسفراز(AST) نيز به نام ترانس آمینازاگزالواستیک سرم (SGOT) نیز نامیده می شود و آلانین آمینوترانسنفراز(ALT) نیز به نام ترانس آمینازپیرویک گلوتامیک سرم(SGPT) مشهور است. بطور خلاصه SGOT= AST و SGPT= ALTاست.
 

بطور طبیعی آمینوترانسفرازها در کجا قرار دارند؟
 

(SGOT) AST بطور طبیعی در انواع مختلف بافت ها از قبیل کبد، قلب، ماهیچه، کلیه و مغز قرار دارد. این آنزیم در زمان آسیب به هر کدام از این بافت ها وارد خون می شود. برای مثال میزان غلظت سرمی آن در هنگام حمله های قلبی و مشکلات ماهیچه ای افزایش می یابد.
 

قسمت عمده ي (SGPT) ALTبرعکس AST بطور طبیعی آن در کبد یافت می شود. اگر چه نمی توان گفت که این آنزیم منحصراً در کبد قرار دارد اما کبد جایی است که در برگیرنده بیشترین غلظت این آنزیم است. این آنزیم در نتیجه آسیب کبدی وارد خون می گردد، بنابراین نسبتاً از این آنزیم بعنوان شناساگر ویژه موقعیت کبدی استفاده می شود.
 

میزان طبیعی AST و ALT چه اندازه هستند؟
 

میزان طبیعی (SGOT) AST ، 5 تا 40 واحد در هر لیتر سرم است (بخش مایع خون) و میزان طبیعی(SGPT) ALT7تا65 واحد در هر لیتر سرم است.
 

بالارفتن میزان AST و ALT به چه معناست؟
 

(SGOT) AST و(SGPT) ALTنشانگرهای حساس در انواع مختلف بیماری های کبدی هستند. اما سطح بالاتر از حد معمول این آنزیم های کبدی نباید به طور خودکار با آسیب کبدی برابر دانسته شود. آن ها ممکن است نشانه مشکلات کبدی باشند یا نباشند. تفسیر سطح بالای AST وALT بستگی به همه نشانه های بالینی دارد. بنابراین بهترین کار این است که این موارد توسط پزشک ارزیابی گردند. سطح دقیق این آنزیم ها دقیقاً به میزان آسیب کبدی و تشخیص بیماری، بستگی ندارد. بنابراین سطح دقیق (SGOT) AST و(SGPT) ALTنمی تواند معین کننده درجه بیماری کبدی یا پیشگویی آن در آینده باشد. برای مثال بیماران با هپاتیتA ویروسی حاد ممکن است سطح بالایی از AST و ALT را نشان دهند (گاهگاهی هزاران واحد در لیتر). اما بیشتر بیماران با هپاتیتA ویروسی کاملاً بهبود می یابند بدون اینکه بیماری در وجود آنها باقی بماند. بر خلاف هپاتيت A ويروسي، بیماران دارای عفونت هپاتیتC مزمن بطور عادی فقط مقداري جزئی افزايش در سطح آنزیم های ALT و AST دارند. با این وجود بعضی از این بیماران ممکن است بیماری مزمنی از قبیل هپاتیت مزمن و سیروز کبد را تا آخر عمر به همراه داشته باشند.
 

چه بیماری های کبدی باعث ایجاد میزان غیر طبیعی آمینوترانسفرازها می شود؟
 

بالاترین میزان ALT و AST به علت مرگ گسترده سلول های کبدی (نکروز گسترده کبد) ایجاد می گردد. این حالت در شرایطی مانند هپاتیتA ویروسی حاد یا B و آسیب کبدی مشخص بر اثر سمیت ناشی از دوز بیش از حد استامینوفن، ایجاد می شود. این حالت هم چنين در زمانی بوجود مي آيد که کبد بخاطر عدم حضور اکسیژن و مواد غذایی دچار شوک طولانی مدت می گردد. سطح سرمی ALT و AST در چنین شرایطی از 10برابر حالت عادی تا هزاران واحد در لیتر متغیر است.
 

افزایش خفیف تا متوسط آنزیم های کبدی معمولاً اتفاق می افتد. آن ها معمولاً بصورت غیر قابل انتظار در آزمون هاي روتین خونی علی رغم سلامت فرد شناسایی می گردند. سطح ALT و AST در چنین شرایطی معمولاً بین 2برابر حالت عادی تا چندین صد واحد در لیتر متغیر است. معمول ترین حالت افزایش خفیف تا متوسط آنزیم های کبدی، کبد چرب است. در ایالات متحده آمریکا شایع ترین علت ایجاد کبد چرب استفاده نابجا از الکل است. سایر دلایل کبد چرب شامل دیابت ملیتوس و چاقی هستند هپاتیتC مزمن هم چنین یکی از مهم ترین دلایل ایجاد افزایش خفیف تا متوسط آنزیم های کبدی ست.
 

چه داروهایی باعث ایجاد سطح غیرطبیعی آمینوترانسفرازها می گردند؟
 

گروهی از داروها که می توانند باعث ایجاد سطح غیرطبیعی آنزیم ها گردند شامل موارد زیر هستند:
 

· داروهایی که برای كاهش درد استفاده مي شوند مانند آسپرین، استامینوفنTynlenol، ایبوپروفن(motrin,Advil)، ناپروکسن(Narosyn)، دیکلوفناک ( Voltaren) و فنیل بوتازون(Butazolidine)
 

· داروهای ضد صرع شامل فنی توئین(Di lantin)، الرپروئیک اسید، کاربامازپین(Tegretol) و فنوباربیتال.
 

· آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین ها، سولفونامیدها، ایزونیازید(INH)، سولفا متوکسازول، تری متوپریم، نیتروفورانتوئین و ...
 

· داروهای پایین آورنده کلسترول شامل استاتین ها(Lipitor,Pravachol,Mevacorو...) و نیاسین
 

· داروهای ضد افسردگی شامل سه حلقه ای ها
 

سطح غیر طبیعی ایجاد شده آنزیم های کبدی معمولاً هفته ها و ماه ها پس از قطع دارو به حالت طبیعی باز می گردند.
 

موارد سطح غیر طبیعی آنزیم های کبدی چه هستند؟
 

نادرترین دلایل ایجاد غیر طبیعی آنزیم های کبدی در ایالات متحده آمریکا شامل هپاتیتB مزمن، هماکروماتوزیس، بیماری ویلسون، کمبود Alpha-1-antitrypsin، بیماری سلیاک،بیماری کرون، کولیت اولسراتیو و التهاب هپاتیت اتوایمون است.
 

هپاتیتB می تواند باعث ایجاد بیماری کبدی مزمن با تغییر غیر طبیعی مداوم در آنزیم های کبدی گردد، اگر چه این حالت به اندازه هپاتیتC معمول و شایع نيست.
 

هماکروماتوزیس اختلالی ژنتیکی است که در آن جذب بیش از حد آهن اتفاق می افتدو همین امر منجر به تجمع آهن در کبد، التهاب ، زخم و اسکار کبد می گردد.
 

بیماری ویلسون ؛ بیماری ارثی بوده که به دلیل تجمع بیش از حد مس در بافت های مختلف از قبیل کبد و مغز ايجاد مي شود. وجود مس در کبد می تواند منجر به التهاب مزمن کبد شده در حالی که تجمع این عنصر در مغز منجر به مشکلات روانی و حرکتی می شود.
 

کمبود Alpha-1-antitrypsin اختلالی ارثی بوده که در آن کمبود glycoprotein (مجموعه پروتئین کربوهیدرات) که alpha-1-antitrypsin نامیده می شود منجر به بیماری ریوی مزمن(emphysema ) و بیماری کبدی می گردد.
 

التهاب کبد اتوایمون در نتیجه آسیب کبدی ایجاد می شود که به دلیل آنتی بادی های خود بدن و حمله آن به کبد صورت می پذیرد.
 

بیماری سلیاک بیماری مربوط به روده کوچک است که در آن بیمار به گلوتن حساسیت داشته و همین امر باعث ایجاد گاز، نفخ، اسهال و در موارد پیشرفته باعث سوء تغذیه می گردد. بیماران مبتلا به این بیماری هم چنین می توانند دارای سطوح غیرطبیعی آنزیم های ALT و AST در خونشان باشند.
 

بیماری کرون و کولیت اولسراتیو در نتیجه التهاب مزمن روده ها ایجاد می گردد. در این بیماران التهاب کبد یا مجاری صفراوی (primary sclerosing cholangitis) نیز می تواند ایجاد گردد که در نتیجه آن تست های کبدی غیر طبیعی می شوند.
 

سطح غیر طبیعی آنزیم ها بندرت می تواند یکی از نشانه های سرطان کبد باشد. سرطانی که از سلول های کبدی ايجاد مي شود hepatocellularcarcinoma یا hepatoma نامیده می شود . سرطانی که از سایر ارگان ها(همانند کولون، پانکراس، معده و...) به کبد پخش می شودmetastatic malignancies نامیده می شود.
 

افراد سالم چگونه از نظر میزان افزایش آمینوترانسفرازها ارزیابی می گردند؟
 

ارزیابی افراد سالم با آنزیم های غیر طبیعی، باید بصورت فردی صورت پذیرد. پزشک ممکن است نتایج آزمون های قدیمی را به منظور مقایسه با آزمون جدید درخواست نماید. اگر آزمون های قدیمی وجود نداشته باشند پزشک ممکن است آزمون خون را در هفته یا ماه های بعد به منظور بررسی این موضوع که آیا این سطح غیر طبیعی مداوم یا خیر، تکرار نماید. پزشک عوامل خطر بیماری هپاتیت B یا C كه شامل است موارد جنسی، تاریخچه انتقال خون، استفاده از داروهای تزریقی و قرارگیری در برابر محصولات خونی هستند ارزیابی می كند. تاریخچه خانوادگی از بیماری کبدی ممکن است باعث افزایش بیماری های توارثی از قبیل هماکروماتوزیس، بیماری ویلسون یا کمبود alpha-1-antitrypsin شود.
 

الگوی غیرطبیعی آنزیم کبدی می تواند شواهد مفیدی را در ایجاد بیماری کبدی فراهم نماید. برای مثال اکثر بیماران با بیماری کبد الکلی دارای سطح آنزیم های غیر طبیعی هستند که البته این افزایش به اندازه افزایش در هپاتیت ویروسی حاد نيست. در کبد الکلی میزان AST بیشتر از ALT بوده و اندازه آن معمولاً زیر 300 واحد در لیتر و میزان ALT معمولاً زیر 100واحد در لیتر است.
 

اگر الکل یا دارو مسئول غیر طبیعی آنزیم های کبدی باشد در صورت قطع مصرف آنها(تحت نظارت پزشک) هفته ها یا ماه ها بعدسطح آنزیم ها به سطح عادی و طبیعی باز می گردد. اگر چاقی مسئول ایجاد کبد چرب باشد کاهش وزن به میزان 5 تا 10 درصد منجر به بازگشت آنزیم ها به سطح عادی و طبیعی می شود.
 

اگر سطح غیر طبیعی آنزیم ها علی رغم قطع الکل، کاهش وزن و قطع دارويی همچنان ادامه یابد آزمون های خونی انجام شده مي تواند به تشخیص روند درمانی کمک نماید. خون می تواند از نظر حضور ویروس هپاتیت B وC و آنتی بادی های مربوط به آنها ارزیابی گردد. سطح آهن خون، آهن اشباع شده و فریتین(میزان آهنی که در بدن ذخیره شده است) معمولاً در بیماران مبتلا به هماکروماتوزیس افزایش می یابد. سطح خونی ماده ای به نام Ceruloplasmin معمولاً در بیماران مبتلا به ویلسون کاهش می یابد. سطح خونی آنتی بادی های مشخص (آنتی نوکلئار آنتی بادی یا ANA، آنتی بادی ماهیچه ای anti-smoth و آنتی بادی ضد کبدی و آنتی بادی میکروزوم کلیه) در بیماران مبتلا به التهاب هپاتیت اتوایمون افزایش می یابد. بیوپسی از کبد روشی است که در آن سوزن از طریق پوست وارد قسمت راست بالای شکم می شود و لایه نازکی از بافت کبدی به منظور آزمایش زیر میکروسکوپ برداشته می شود. البته این روش برای تمام افراد دارای سطح آنزیم کبدی غیرطبیعی ضروری نيست.
 

پزشک معمولاً این روش را در موارد زیر توصیه می كند اگر 1) اطلاعات بدست آمده از بیوپسی احتمالاً در برنامه ریزی درمانی کمک کننده باشد. 2) پزشک نیازمند دانستن اندازه و وخامت آسیب و التهاب کبدی باشدو 3) به منظور ارزیابی تاثیر درمانی.
 

بیوپسی از کبد مناسب ترین روش در تأیید تشخیص شرایطی است که مستعد درمان است. بیماری هاي کبدی که بالقوه قابل درمان هستند شامل هپاتیتB و C هماکروماتوزیس، بیماری ویلسون، التهاب هپاتیت اتوایمون و کمبود alpha-1-antitrypsin هستند.
 


کنترل کردن سطوح آمینوترانسفرازها چگونه است؟
 

مساله بسیار مهم این است که آزمون های دوره ای AST (SGOT) وALT (SGPT) بايد در طول زمان انجام شود. تا سطح سرمی افزایش یافته، ثابت مانده یا پایین آمده است، مشخص شود. برای مثال، بیماران تحت درمان با بیماری هپاتیتC مزمن از نظر آزمون های آنزیمی دوره ای باید ارزیابی شوند. هرگونه پاسخ به درمان باعث کاهش آنزیم های کبدی به سطح طبیعی یا نزدیک سطح طبیعی می شوند، بيماران مبتلا به هپاتیتC كه پس از اتمام دوره درمان بيماري شان دوباره عود می كند معمولاً سطح غیر طبیعی آنزیم های کبدی را نشان مي دهند.
 

سایر آنزیم های کبدی چگونه هستند؟
 

جدا از آنزیم های AST وALT سایر آنزیم ها شامل آلکالین فسفات،5¢-nucleotidase و گاماگلوتامیل ترانس پپتیداز(GGT) هستند که اغلب به منظور تشخیص بیماری های کبدی ارزیابی می شوند.
 

ما توجه و دقت خود را به آنزیم های AST وALT محدود نموده ایم زیرا این آنزیم ها از نظر بیوشیمیایی به یکدیگر وابسته بوده و بسیار مهم هستند. این دو آنزیم در رده مهمترین آنزیم های کبدی قرار گرفته اند.
 

http://www.azkadeh.com/Tasvir/349.jpg:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی، بیوشیمی
پانل کلسترول شامل 4 تست میباشد که انجام آن در افراد بالای 20 سال به صورت هر 5 سال 1 بار  به منظور اطلاع از وضعیت سلامت و جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی لازم می باشد. تستهای این پانل شامل :

1- کلسترول ( Cholestrol ): میزان کلسترول کلی بدن می باشد و افزایش آن در ارتباط با بروز بیماری های قلبی عروقی می باشد.

2- HDL-c : کلسترول خوب و یا همان کلسترول با دانسیته بالا می باشد حاوی کلسترول، فسفولیپید و آپوپروتئین A, C و کمی E می باشد. این لیپوپروتئین وظیفه حمل کلسترول را از بافتها به کبد به عهده دارد و به آن فاکتور ضد حمله قبلی ( Anti arthrogenic factor ) میگویند.

3- LDL-c :کلسترول بد یا کلسترول با دانسیته پایین میباشد، این لیپوپروتئین فاکتور ابتلا به آرترواسکلروز ( Arthrogenic factor ) می باشد و افزایش آن منجر به ایجاد پلاک در عروق و انسداد عروق می باشد.

4- تریگلیسرید : یکی دیگر از انواع چربیهای بدن که تقریبا در راستای افزایش کالری مصرفی بدن افزایش میبابد.

مقادیر مرجع :

کلسترول:                    زیر 200 mg/dl                 مطلوب

                                   200-239 mg/dl              مشکوک

                                   بالای 240 mg/dl               خطر


LDL-c                       زیر 70 mg/dl            مناسب برای افراد با ریسک بالای خطر بیماری قلبی

                                 زیر 100 mg/dl           مناسب برای افراد با ریسک بیماری قلبی

                                 100-139 mg/dl          نزدیک به مناسب

                                 139-159 mg/dl          تقریبا بالا

                                 160-189 mg/dl          بالا

                                 بالای 190 mg/dl         بسیار بالا


HDL-c                     زیر 40 mg/dl (مردان )       ضعیف

                               زیر 50 mg/dl ( زنان )        ضعیف

                               50-59 mg/dl                     خوب

                              بالای 60 mg/dl                  عالی


تریگلیسیرید             زیر 150 mg/dl                 مطلوب

                               150-199 mg/dl              حد وسط

                               200-499 mg/dl               بالا

                               بالای 500 mg/dl           بسیار بالا

در زنان به دلیل وجود هورمون استروژن سطح HDL بالاتر می باشد.:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی

HLA Typing, Single Human Leukocyte Antigen

مترادف‌ها: سيستم آنتي‌ژن لوكوسيت انسان، Human Leukocyte Antigen System

خلاصه: كمپلكس سازگاري اصلي بافتي Major Histocompatibility (MHC) Complex به عنوان يك گروه از ژن‌هاي كاملاً بهم چسبيده‌اي كه آنتي‌ژن‌هاي HLA را كد مي‌كنند و آنتي‌ژن‌هاي اصلي سازگاري بافتي هستند وجود دارند. اين سيستم در پيوند عضو، سازگاري بين دهنده و گيرنده را تعيين مي‌كند و در نتيجه به عنوان اصلي (ماژور) ناميده مي‌شود. آنتي‌ژن HLA پپتيدهاي خارجي را به دام انداخته و به گيرنده‌هاي سلول T عرضه مي‌كند. بيش از 200 ژن در كمپلكس HLA بر روي كروموزوم 6 حضور دارند كه بيش از 40 آنتي‌ژن لوكوسيتي را كد مي‌كنند.

نمونه: لنفوسيت‌ها (جهت Serology typing)؛ گلبول‌هاي سفيد (جهت DNA Typing).

طريقه‌ نگهداري: جهت آزمايش سرولوژي در دماي اتاق نگهداري شود. جهت آزمايشات مبتني بر DNA در يخچال نگهداري شود.

  **آزمايش سرولوژي احتياج به لنفوسيت‌هاي زنده دارد ولي جهت DNA Testing سلول زنده يا مرده فرقي ندارد.

كاربرد: سيستم HLA در موارد زير كاربرد دارد:

·        به عنوان يك ماركر اپيدميولوژيك

·        سازگار بودن پيوند دهنده و گيرنده جهت كاهش احتمال پس‌زدن و GVHD (Graft Versus Host Disease)

·        جهت ترانسفوزيون پلاكت سازگار در بيماران مقاوم

بسياري از آنتي‌ژن‌هاي HLA با بيماري‌هاي خود ايمني ارتباط دارند كه تعدادي از آنها عبارتند از: اسپونديليت آنكيلوزان (AS)؛ آرتروپاتي‌هاي واكنشي از جمله سندرم رايتر؛ بيماري سلياك؛ درماتيت هرپتي فرم؛ گلومرولونفريت غشايي ايديوپاتيك؛ سندرم گودپاسچر و پمفيگوس ولگاريس.

بيماري‌هايي كه با خطر كمتري همراهي با آنتي‌ژن‌هاي سيستم HLA دارند عبارتند از: روماتوئيد آرتريت؛ سندرم بهجت؛ لوپوس اريتماتوي سيستميك (SLE)؛ ديابت شيرين وابسته به انسولين (تيپ I)؛ بياري ايديوپاتيك آديسون؛ بيماري گريوز (Graves)؛ بيماري هاشيموتو؛ تيروئيديت به دنبال زايمان؛ سندرم سيكا (sicca)؛ مياستني گراويس و اسكلروز متعدد (MS).

  روش انجام تست :تعيين HLA كلاس I (لوكوس‌هاي C,B,A) به طور قراردادي با استفاده از روش رنگ‌آميزي (ائوزن، تريپان‌بلو) جهت ارزيابي قابليت زنده ماندن لنفوسيت‌ها پس از واكنش با آنتي‌سرم‌هاي گوناگون ضد HLA و كمپلمان صورت مي‌گيرد.

          لوكوس‌هاي كلاس II با سه حرف نشان داده مي شوند. حرف اول D كه نشان‌دهنده كلاس است. حرف دوم R, Q, P, O, M كه نشان دهنده خانواده است و حرف سوم A يا B كه نشان دهنده زنجيره آلفا يا بتا است.

          تعيين HLA به روش ژنتيك مولكولي به سرعت جاي روش‌هاي سرولوژيك را گرفته است. فوايد روش‌هاي مبتني بر DNA اين است كه مي‌توان از نمونه‌هاي با حجم كمتر و گلبول‌هاي سفيد حتي مرده (غيرقابل حيات)؛ نمونه سرانگشت (fingersticks)؛ بافت‌هايي مثل سواب‌هاي مخاط دهاني و بافت‌هاي فيكس شده در فرمالين يا حتي فوليكول‌هاي مو استفاده كرد.:: موضوعات مرتبط: ایمنولوژی، تستهای آزمایشگاهی
ایمونوالکتروفورز تکنیکی قدرتمند بر اساس استفاده از واکنشهای آنتی بادی-آنتی ژن در ترکیب با روش الکتروفورز برای جداسازی پروتئینها میباشد. این تست در مواردی که نتایج الکتروفورز پروتئین سرم افزایشی را در باند گاما گلوبولین نشان دهد و یا دلایلی مبنی بر شک به وجود بیماری مولتیپل میلوما باشد انجام میشود. البته باید توجه شود که هرگونه ایمونوتراپی با گاماگلوبولینها و یا سابقه واکسیناسیون در 6 ماه گذشته همچینین استفاده از داروهایی مانند متادون، ایزونیازید، هیدرالازین، فنی توئین و داروهای پیشگیری از بارداری در زمان انجام آزمایش پروتئین الکتروفورز باعث افزایش کاذب در میران باند گاما میگردد.
متد: در این تست سرم بیمار دفاز جامد که ژل اگارز 1٪ میباشد تحت جریان الکتریسیته حرکت نموده و ضمن واکنش آنتی بادی های موجود بر اساس شارژ الکتریکی از یکدیگر جدا میشوند.
مقادیر نرمال: مقادیر نرمال ممکن است در آزمایشگاه های مختلف کمی متفاوت باشند ولی به طور کلی میتوان در محدوده های زیر عنوان نمود:
IgG:700-1800 mg/dl
IgM: 60-290 mg/dl
IgA: 70-440 mg/dl
 مقادیر غیر نرمال:


ّIgM:

موارد افزایش یافته این آنتی بادی میتواند مطرح کننده ماکروگلوبولنمی والدنشتروم ( بدخیمی سلولهای   در جهت تولید این آنتی بادی ) و یا بیماریهایی مانند آرتریت روماتوئید، هپاتیت مزمن و مونونوکلئوز باشد.
کاهش IgM : کاهش این آنتی بادی در ایدز، مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند استروئیدها و یا برخی از لوسمی ها دیده میشود.


IgG:

افزایش IgG  : در بیماری های مزمن کبد، برخی از بیماری های اتوایمیون و عفونتهایی مانند سل و سارکوئیدوز افزایش این آنتی بادی مشاهده میشود
کاهش IgG: کاهش این آنتی بادی در سندرم ویسکوت آلدریچ ( سندرمی ژنتیکی با کاهش توانایی در تولید آنتی بادیها) و همچنین ایدز و برخی از لوسمی ها مشاهده میشود.


IgA:


افزایش IgA : در موارد بیماری های کبدی مزمن، عفونتهای مزمن و بیماری التهابی روده مشاهده می شود.
کاهش  IgA :
  کاهش این انتی بادی در حالت آتاکسی، مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمی و کاهش سطح پروتئین خون مشاهده میشود.

 ایمونوالکتروفورز پروتئین ادرار:
این تست به منظور بررسی وجود یا عدم وجود آنتی بادی در ادرار و در مرحله بعد اندازه گیری مقادیر انتی بادی های مختلف در ادرار کاربرد دارد. این تست به دنبال مشاهده پروتئین در ادرار و به ویژه وجود گاماگلوبولینها در ادرار به دنبال انجام تست الکتروفورز پروتئین ادرار درخواست میشود.
 تفسیر نتایج:
در حالت عادی و سلامت میران پروتئینهای ادرار بسیار ناچیز بوده و این مقدار ناچیز نیز تنها شامل آلبومین میباشد .
مقادیر افزایش یافته گاماگلوبولینها در ادرار در نفروپاتی کلیوی و مهمتر از همه مولتیپل میولوما مشاهده میشود:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
انعقاد فرایندی است که هدف نهایی ان جلوگیری از خونریزی و از دست دادن خون در هنگام آسیب عروقی میباشد. ضمن فرایند انعقاد فاکتورهای انعقادی به صورت مرحله ای و تحت عنوان آبشار انعقادی فعال شده و در نهایت منجر به ایجاد لخته و جلوگیری از خونریزی و در نهایت ترمیم رگ آسیب دیده میشود. ولی همانند سایر اعمال بدن در روند انعققاد نیز سیکل تنظیم کننده ای جهت جلوگیری از فعالیت زیاد سیستم انعقادی و ایجاد لخته(  روند ایجاد هموستاز ) لازم است وجود داشته باشد. از پروتئینهای تنظیمی انعقاد میتوان به Pro S, Pro C, Antitrombin اشاره نمود.

VTE (venous thromboembolis: امبولیسم عروقی که به دنبال عدم تنظیم فرایند انعقاد و ایجاد لخته درعروق ایجاد میشود. یکی از دلایل این عارضه  جهش و تغییر در یکی از نوکلئوتیدهای ژن مربوط به فاکتور V انعقادی  میباشد که به خصوص در افرادی که در سنین زیر 50 سال و بدون وجود هیچ گونه عامل زمینه ساز به این بیماری مبتلا میباشند محتمل ترین دلیل ایجاد فاکتور V Laiden ( فاکتور V جهش یافته ) میباشد. همچنین از دلایل مورد بررسی در امبولیسم ایجاد شده به دنبال مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی و یا سقط جنین در سه ماهه دوم و سوم بارداری به ویژه در افراد با سابقه خانوادگی وجود فاکتور V Laiden میباشد. در این بیماران مقاومت نسبت به Pro C فعال شده دیده میشود و در نتیجه تولید ترومبین در بدن ادامه میابد تا در نهایت به ایجاد VTE منتهی میشود. این بیماری به صورت هموزیگوت و هتروزیگوت دیده شده و یک بیماری وراثتی اتوزومال میباشد. در حالت هتروزیگوت ریسک بروز VTE در افراد 8-3 برابر افراد نرمال و در حالت هموزیگوت تا 50 برابر میباشد.

- همچنین به دنبال جهش در ژن مربوط به پروترومبین و ایجاد فرم غیر عادی PT20210 عارضه VTE نیز مضشاهده میشود که شیوع این حال نسبت به حالت قبل کمتر میباشد.

تشخیص بیماری: تشخیص فاکتور V Laiden در ابتدا توسط انجام تست مقاومت به پروتئین فعال شده C میباشد و در صورت نتیجه + این تست تست تائیدی به منظور بررسی جهش ژنتیکی و همچنین  افتراق حال هموزیگوت از هتروزیگوت توسط روشهای مولکولی ( genotyping with Real time PCR) انجام میشود.

 :: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
لنفوسیتها گروهی از گلبولهای سفید خون میباشند که نقش مهمی را در اجرای پاسخ های ایمنی اختصاصی بدن بر ضد عوامل بیگانه به عهده دارند. این سلولها به ۲ گروه تقسیم میشوند که شامل لنفوسیتهای ‌B و لنفوسیتهای T میباشند. لنفوسیت های T نیز بر اساس مارکر سطحی شان به 2 گروه عمده لنفوسیت های T با مارکر CD4 و لنفوسیت های T با مارکر CD8 تقسیم میشوند. لنفوسیت ها با مارکر CD4 را عموما با عنوان سلولهای T کمک کننده یا Thelper  و سلولهای T با مارکر CD8 را با عنوان لنفوسیتهای T کشده میشناسند که  این 2 گروه نقش مهمی را در دفاع بدن علیه بسیاری از  عوامل عفونی مانند باکتریها ، قارچه و حتی عوامل غیر عفونی را دارند. سلولهای T helper عمدتا با فعال کردن لنفوسیت های B و یا ماکروفاژها سبب از بین بردن عوامل عفونی شده و سلولهای CD8 مستقیما سلولهای سرطانی یا سلولهای آلوده به عوامل عفونی و داخل سلولی را از بین میبرد و باعث مرگ این سلولها میشود. سلولهای TCD4 مهمترین گروه سلولی تحت تاثیر توسط ویروس ایدز میباشد. این ویروس با اتصال به مارکرهای سطح سلول وارد این گروه از لنفوسیت ها شده و در این سلولها شروع به همانند سازی مینماید و در نتیجه باعث از بین رفتن این سلولها و کاهش تعداد انها میشوند. هدف اصلی در درمان بیماران HIV کند کردن روند کاهش سلولهای CD4 و ثابت نگه داشتن آنها در یک وضعیت به منظور جلوگیری از ابتلا فرد به بیماری ها و عفونت های مختلف میباشد. بنابراین لازم است که همزمان با درمان در این افراد تعداد سلولهای TCD4 اندازه گیری شود. از انجا که لنفوسیتهای TCD4 اولین گروه سلولهایی هستند که تحت تاثیر ویروس قرار گرفته و تعدا آنها سریعا کاهش میابد اندازه گیری آنها اندیکاتور مهمی برای ارزیابی میزان تاثیر درمانها و پیشرفت بیماری به سوی فاز نهایی ایدز میباشد ولی اندازه گیری این سلولها معمولا همراه با اندازه گیری پارامترهای دیگری چون سلولهای TCD8 و اندازه گیری تعداد کل لنفوسیتها و همچنین همراه با بررسی میزان بار ویروس در خون Viral load ارزشمند میباشد.

    

 

اندازه گیری این سلولها به 3 صورت انجام میپذیرد:

1- شمارش مطلق منحصرا سلولهای TCD4

2-  شمارش سلولهای TCD4  و سلولهای TCD8 و بیان نسبت TCD4/TCD8.

3- شمارش تعداد TCD4 در کل لنفوسیتهای خون و بیان میزان این سلولها به صورت درصد.

نمونه مورد نیاز و روش اندازه گیری:

نمونه مورد نیاز برای این تست خون تام که روی ضد انعقاد EDTA  گرفته شده است میباشد اساس اندازه گیری این سلولها نیز بر پایه روش فلوسیتومتری استوار میباشد. در این روش ابتدا خون با مقادیر مشخصی از آنتی بادی کنژوگه با مواد فلورسانس مانند فیکواریترین که ضد مارکر مورد اندازه گیری میباشد انکوبه شده و سپس سوسپانسون سلولی در دستگاه فلوسیتومتر آنالیز شده و مقادیر داده میشوند. در این روش اگر تنها از آنتی بادی بر ضد مارکر CD4 استفاده گردد تعداد TCD4 به صورت مطلق، اگر از آنتی بادی بر ضد مارکر CD4 و CD8 استفاده شود به صورن نسبت CD4/CD8 و اگر از انتی بادی علیه مارکر CD4 و CD45 که مارکر کل گلبولهای سفید میباشد استفاده گردد تعداد TCD4 به صورت درصد نسبت به جمعیت کل لنفوسیت های خون بیان میگردد. معمولا مقادیر زیر 200 در هر میکرولیتر خون در شمارش مطلق به عنوان محدوده بحران بیماری که منجر به بروز علائم ایدز میگردد محسوب میشود. تعداد این سلولها همچنین در بیمارن سرطانی که تحت شیمی درمانی هستند و همچنین در بیماریهای عفونی حاد مانند انفولانزا، پنومونی و هرپس سیمپلکس کاهش میابد. همچنین تعداد این سلولها در اوایل صبح کمترین مقدار و در شب بیشترین مقدار را دارند.

در پستهای بعدی مطالبی در مورد فلوسیتومتری تهیه میشود.

 

 :: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
Semen یا همان مایع منی مایعی سفید-شیری میباشد که حاوی سلولهای جنسی فرد مذکر ( Male) به نام اسپرم میباشد. اسپرم همانگونه که ذکر شد سلولهای جنسی مرد بوده که دارای یک سر و یک دم بوده و در سر خود یک نسخه از هر کروموزوم انسانی را داشته و بنا بر این حامل اطلاعات ژنتیکی جنس مذکر میباشند این سلولها در طی عمل لقاح با استفاده از دم خود حرکت نموده و خود را به سلول جنسی ماده میرساند. آزمایش بررسی مایع منی با عنوان اسپرموگرام یکی از آزمایشهای بسیار رایج در آزمایشگاه های تشخیص طبی میباشد. این تست غالبا در زوجهایی که با مشکلات نازایی مواجه هستند به منظور بررسی وضعیت سلامت مرد انجام میشود و نیز گاها در مردانی که عمل وازکتومی انجام داده اند به منظور بررسی موفقیت این عمل این تست درخواست میشود. به طور معمول پارامترهایی که روی semen اندازه گیری و بررسی میشود شامل موارد زیر میباشند:
1- حجم (Volum )
2- زمان سیالیت ( Liquation time)
3- درصد حرکت و همچنین ثبت درصد حرکت تند و کند به طور مجزا
4- غلظت ( Consistency )
5- درصد اسپرم های نرمال از نظر شکل و بلوغ
6- PH
7- ثبت تعداد گلبولهای سفید و سلولهای اپی تلیال و همچنین تعداد گلبولهای قرمز
8- تعداد
 
همانطور که واضح است مایع منی لازم است هم از نظر ماکروسکوپی و هم از نظر میکروسکوپی مورد بررسی قرار گیرد.
 
به  منظور دستیابی به بهترین و ارزشمندترین نتایج در این تست لازم است مایع منی در همان محل آزمایشگاه جمع آوری شود و در غیر این صورت لازم است که ظرف حداکثر 30-20 دقیقه به آزمایشگاه و در همان دمای طبیعی محیط ارسال شود. در آزمایشگاه این مایع به مدت 30 دقیقه در دمای 37 درجه سانتیگراد قرار داده شده و پس از ان حتما در پاپان 30 دقیقه لازم است ابتدا میزان حرکت، بررسی مورفولوژی و تعداد سلولهای سفید و اپی تلیال با گرفتن یک لام مستقیم انجام شده و سپس حجم و PH نیز ثبت شود. به منظور شمارش نیز میتوان از نمونه رقت 20/1 تهیه کرده و با استفاده از لام نئوبائر در خانه های مربوط به WBC شمارش نموده و در عدد 200000 که طبق فورمول زیر به دست میاید ضرب میشود. تعداد به دست آمده بر حسب تعداد در هر میلی لیتر گزارش میشود.
 
تعداد شمارش شده x ضریب رقت ( 20 ) x 10 x ضریب تبدیل به میلی لیتر ( 1000)
 
تفسیر نتایج: معمولا حجم استاندارد بین 6-2 سی سی بوده که بر اساس آن میتوان به نتایج ارزشمندی دست یافت. از نظر تعداد معمولا تعداد زیر 20000000 دلیل بر ناتوانی مرد در بارور نمودن میباشد همچنین از نظر حرکت میزان حرکت بالای 50٪ و مرفولوژی نرمال در حد 60٪ با بالا مطلوب میباشد.
 
سایر تستهایی که میتوان بر روی مایع منی انجام داد نیز شامل
1- تست بررسی Sperm antibody در صورت غیر نرمال بودن نتایج
2-تست بررسی عملکرد اسپرم
3-تست Cryosurvival به منظور بررسی میازن دوام اسپرم در ذخیره طولانی مدت
4- Sperm viability test: به منظور بررسی میزان حیات اسپرم در مواردی که میزان اسپرم های زنده و متحرک بسیار کم باشند.


:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
یکی از نگرانیهای عمده در دوران بارداری بی اطلاعی از وضعیت سلامت جنین در حین دوره ۹ ماهه بارداری میباشد که به کمک مراقبتهای دوران بارداری و انجام تستهای مورد نیاز تلاش برای به حد اقل رساندن این نگرانیها شده است. از جمله برای بررسی وضعیت جنین از نظر ابتلا به ناهنجاری های کروموزومی تستهایی وجود دارد که در ۳ ماهه اول و دوم بارداری انجام میشود و ریسک ابتلا جنین را به اینگونه ناهنجاریها مشخص میکند که البته ماهیت تستها در سه ماهه اول و دوم بارداری متفاوت میباشد. این مطلب به بررسی تست تریپل Triple Test که در دوران 3 ماهه دوم بارداری انجام میشود میپردازد.

Triple Test:

تریپل تست یک تست ترکیبی از اندازه گیری 3 هورمون مهم تولید شده در این دوران میباشد که در هفته 20-15 حاملگی بنا به درخواست پزشک انجام شده و ریسک ابتلا جنین را به تریزومی 21و 18 و ناهنجاریهای لوله جنینی از جمله انسفالوپاتی را به طور آماری اندازه گیری میکند. برای تفسیر بهتر نتایج تست علاوه بر اندازه گیری پارامترهای 3 گانه نیاز به دانستن سن مادر، وزن مادر هنگام نمونه گیری و ناراحتیهای بالینی مادر از جمله دیابت میباشد.

مارکرهای مورد اندازه گیری در تریپل تست:

1- الفا فیتو پروتئین AFP: این هورمون توسط کبد جنین تولید شده و از طریق جفت وارد خون مادر میشود همچنین این هورمون وارد مایع امنیوتیک نیز میشود. میزان این هورمون تا هفته 12 حاملگی افزایش یافته و پس از آن شروع به کاهش تدریجی تا هنگام تولد مینماید.

2- B-Hcg: این هورمون مهمترین هورمون تولید شده در هنگام بارداری میباشد که توسط جفت ترشح شده و وارد خون مادر میگردد. این هورمون کمک به ترشح پروژسترون منماید و باعث حفظ جنین میگردد. میزان این هورمون در 3 ماهه اول بارداری افزایش یافته و پس از آن شروع به کاهش تدریجی نموده به طوریکه در هنگام تولد میزان این هورمون کمتر از 10% میباشد.

3- استریول آزاد Free Estriol: استریول نیز یکی از انواع استروژنها بوده که توسط کبد و غده آدرنال جنین و جفت تولید شده و وارد خون مادر میگردد. میزان این هورمون در حدود هفته 8 افزایش یافته و بعد از آن تا موقع تولد به تدیج افزایش میابد.

* اخیرا نیز به مجموع فاکتورهای فوق فاکتور جدیدی به نام Inhibin A اضافه شده است که باعث افزایش حساسیت و دقت تست میشود و تحت عنوان Quad Screen درخواست میشود. Inhibin A یک پروتئین دیمر تولید شده توسط جفت میباشد که در هفته 17-14 کاهش یافته و بعد از آن مجددا افزایش میابد.

تغییرات فاکتورهای ترپل تست در ناهنجاریها:

1- در تریزومی 21 ( سندرم داون ): در این اختلال میزان AFP و Free Estriol کاهش یافته و در مقابل میزان Hcgو Inhibin A افزایش میابد.

2- تریزومی 18: در این اختلال میزان Hcg و Free estriol کاهش یافته و میزان AFP متغیر میباشد.

3- اختلال نقص لوله های عصبی باز: در این مورد نیز میزان AFP افزایش قابل توجهی پیدا میکند.

تفسیر نتایج: نتایج تست همانطور که گفته شد با توجه به وضعیت بالینی مادر، سن دقیق بارداری، وزن مادر در هنگام نمونه گیری، تفسیر میشود. باید توجه شود که در صورت وارد نمودن اطلاعات غلط نتایج نادرستی نیز حاصل میشود. در نهایت بر اساس نتایج تست و اطلاعات وارد شده نموداری رسم میشود که بر اساس این نمودار فرد در محدوده نرمال بر اساس سن و یا خارج از این محدوده قرار میگیرد. افزایش ریسک بر اساس این نمودار به معنای ابتلای قطعی جنین به ناهنجاری نمیباشد بلکه تنها از نظر آماری در بین افراد با ریسک بالا قرار میگیرند و لازم است که به منظور تعیین دقیق ابتلای جنین به ناهنجاری تستهای تکمیل تری مانند آمنیوسنتز و تجزیه کروموزومی قرار انجام گردد.

لازم به ذکر است که این تست در تمام آزمایشگاه های تشخیص طبی ایران در زمانی کوتاه و با هزینه کم بر روی خون مادر انجام میگیرد.:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
همانطور که همه میدانیم در بدن در پی هرگونه آسیبی که به رگها وارد شود سیستم انعقادی فعال شده و با مصرف پلاکتها و فاکتورهای انعقادی اقدام به تشکیل لخته و در نتیجه ممانعت از خونریزی از رگ اسیب دیده مینماید. از وظایف مهم سیستم انعقادی میتوان به هموستاز اشاره نمود. در واقع این سیستم در هنگام جراحت با فعال کردن ابشار انعقادی باعث تشکیل لخته شده و از طرفی با فعال کردن فاکتورهای ضد انعقاد مانند آنتی ترومبین و پروتئین C, S مانع از تشکیل بی رویه لخته میشود. ماحصل فالیت سیستم انعقادی در اثر فعال کردن ابشار انعقادی تشکیل فیبرین وشبکه فیبرینی در محل جراحت میباشد که این شبکه بعد از بهبود محل اسیب دیده توسط پلاسمین شکسته شده و از بدن حذف میگردد. حاصل عمل پلاسمین روی لخته فیبرین تولید قطعات کوچکی تحت عنوان کلی FDP یا محصولات تولید شده از تخریب فیرین میباشد که از جمله این محصولات میتوان به D-Dimer اشاره نمود. پلاسمین یک آنزیم فیبرینولیتیک بوده که روی فیبرین اثر گذاشته و با عمل فیبرینولیزی خود باعث شکست پیوند بین واحدهای E و D فیبرین شده و ایجاد D-Dimer و سایر FDP را میکند.

 D-Dimer در حالت طبیعی در بدن غیر قابل ردیابی میباشد و لی در مواردی اندازه گیری D-Dimer افزایش در مقدار این محصول را نشان داده و از نظر بالینی مهم محسوب میشود. از این رو تست اندازه گیری D-Dimer به عنوان یکی از تستهای مهم آزمایشگاهی در آمده است.

موارد درخواست تست D-Dimer:

این تست در موارد شک به افزایش تولید لخته از جمله در موارد زیر درخواست میشود:

- ترومبوز در سیاهرگهای عمیق بدن ( VDT): در این حالت لخته های کوچکی بدون جراحت خاصی به عروق در سیاهرگهای نواحی عمیق بدن مثل پا تشکیل شده و باعث بروز علائمی مانند درد و تورم در پا و اسیب به بافتهای مجاور میگردد. از طرفی گاها این لخته ها حرکت کرده و به قسمتهای مختلف بدن واردمیشوند و علائم خاص محل را ایجاد میکنند از جمله در ریه ها ایجاد امبولی ریویPE ، در قلب باعث گرفتاری ماهیچه های قلب و یا دریچه های قلب و در مغز باعث عوارض مغزی ماننند سکته مغزی میکند.

- PE ( Polmunary Embolism : در این حالت همانطور که قبلا ذکر شد لخته به ریه ها امده و ایجاد مشکلات تنفسی و درد در قفسه سینه میکند.

- DICیا انعقاد منتشره داخل عروفی: این حالت به دنبال جراحی ها، عفونتهای سپتیک، سوختگی و یا در زنان باردا بعد از زایمان اتفاق می افتد که در این بیماری فاکتورهای انعقادی مرتب مصرف شده و باعث ایجاد لخته های ریز در کل بدن میشود و از طرفی عمل سیستم فیبرینولیتیک نیز فعال شده و باعث لیز لخته میشود که این افراد شدیدا مستعد خونریزی میباشند. در این افراد به دنبال بروز علائمی مانند تهوع، تشنج، خونریزی، درد شدید شکمی و ماهیچه ها و الیگوری تست D-Dimer همراه با تست PT, PTTو اندازه گیری میزان فیبرینوژن و شمارش پلاکتی درخواست  میشود.

روش انجام تست:

مناسب ترین روش در اندازه گیری D-Dimer روش الایزا میباشد که در این روش با استفاده از آنتی بادی منوکلونال ضد این ماده به ردیابی آن میپردازند.

خصوصیات تست:

این تست دارای حسایتی حدود 95% و اختصاصیتی حدود 50% میباشد بنابراین این تست به تنهایی ملاک تشخیص ناهنجاری های سیستم انعقادی نمیباشد و همراه با شایر تستها و علائم بالینی میتوان به تشخیص رسید.

موارد مثبت کاذب این تست : در جراحی، بارداری، تروما، عفونتها و التهابات شدید، ارتریت روماتوئید شدید، بدخیمی و بیماری های کبدی مقادی D-Dimer بدون ارتباط با وجود ترومبوز افزایش دارد.

موارد منفی کاذب: در صورتیکه بر حسب اتفاق نمونه گیری در فاصله بسیار کمی بعد از تشکیل لخته در بدن انجام شده باشد این تست منفی میباشد. همجنین در صورت استفاده از آنتی کواگولان ها به دلیل جلوگیری از تشکیل لخته این تست منفی میشود. تاخیر زیاد در انجام تست نیز باعث بروز منفی کاذب میگردد.

 

 

 :: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
تست بررسی سدیمانتاسیون گلبولهای قرمز خون(  ESR )یکی از تستهای رایج در آزمایشگاه های تشخیص طبی میباشد که بنا به درخواست پزشک برای بسیاری از بیماران  انجام میشود. این تست یک تست ارزان قیمت و البته غیر اختصاصی میباشد که نتایج آن همراه با نتایج سایر تستها ارزشمند و کمک کننده میباشد.  ESR تحت شرایطی مانند بیماری های اتو ایمیون به ویژه روماتیسم مفصلی، در عفونتها، التهابات حاد و مزمن و سرطانها افزایش میابد بنابراین با تنها افزایش میزان رسوب گلبولهای قرمز به تشخیص دقیقی نمیتوان دست یافت.سرعت رسوب گبولهای قرمز خون بر حسب میلیمتر بر ساعت میباشد. در این تست خون گرفته شده همراه با ضد انعقاد سیترات سدیم  در لوله های بلند و باریکی کشیده شده و به صورت عمودی روی پایه های سدیمان قرار داده میشود. پیپت های ESR پیپت های بلندی هستند که از قسمت سر به انتها از 0 درجه بندی شده اند. خون داخل پیپت ها تا عدد 0 کشیده شده و بعد از طی 1 ساعت میزان رسوب گلبولها از عدد 0 تا جایی که پلاسما شفاف وجود دارد خوانده میشود.

موارد درخواست تست:

این تست در موارد مشاهده علائمی مبنی بر التهابات و یا بدخیمی ها و همچنین علائم مربوط به رماتیسم مفصلی مانند درد و ورم مفاصل در خواست میشود. لازم به ذکر است که با توجه به غیر اختصاصی بودن این تست  حتما همراه با سایر تستهای ارزشمند و کمک کننده به تشخیص نهایی مانند الکتروفورز پروتئینهای سرم، اندازه گیری فیبرینوژن و ... بنا به علائم بیمار درخواست میشود. همچنین بعد از تشخیص بیماری این تست به منظور ارزیابی میزان پاسخ به درمان در فرد بیمار به صورت دوره ای درخواست میشود. کاهش ESR  از مقدار قبلی نشانه از بهبودی و افزایش مجدد  آن نشانه ای از عود بیماری میباشد.مقدار نرمال ESR در مردان تا 10 و در زنان تا 20 میلیمتر بر ساعت میباشد.

                      

 CRP :CRP یکی از پروتئینهای فاز حاد بوده که مانند ESR یک تست ارزشمند در موارد التهابات محسوب میشود و حتی میتوان گفت که این تست از ESR ارزشمندتر میباشد زیرا به محض بروز هر گونه التهابی در بدن افزایش یافته و به مجرد کاهش التهاب و بهبودی میزان آن کاهش میابد بنابر این علی رغم غیر اختصاصی بودن از حساسیت خوبی برخوردار میباشد. بنابراین همراه با تست ESR تست CRP نیز انجام میشود. سایر تستهای همراه با ESRبنا به علائم بیمار شامل تست RF به منظور بررسی رماتیسم مفصلی, تست ANAو سایر تستهای اتوایمیون به منظور بررسی اختلالات اتوایمیون، اندازه گیری سطح فیبرینوژن ، الکتروفورز پروتئین سرم، CBC و سایر تستها میباشد.

موارد افزایش ESR: افزایش ESR نشانه ای از افزایش گلبولینها و یا فیبرینوژن پلاسما بوده و نیاز به بررسی های بیشتری دارد.

1- افزایش خفیف در التهابات خفیف و جزئی، حاملگی و آنمی. در آنمی ها به دلیل اینکه میزان گلبولهای قرمز کم میشود دافعه بین این سلولها کمتر از حالت عادی شده و بنابراین میزان رسوب افزایش میابد حال اینکه در پلی سیتمی به دلیل افزایش در تعداد اریتروسیتها دافعه بین سلولی بیشتر شده و این امر باعث کاهش رسوب و کاهش ESR میگردد.

2- افزایش شدید این تست میتواند بیانگر افزایش در پروتئین های خون از جمله گلبولینها باشد. افزایش گلبولینها در مواردی مانند عفونتها، مولتیپل میلوما، ماکروگلبولنمی والدنشتروم ( در این مورد حتی در غیاب التهاب افزایش ESR باز هم دیده میشود.)  و رماتیسم مفصلی دیده میشود.

3-در زنان معمولا میل به افزایش در ESR بیشتر بوده و در دوران قاعدگی و بارداری میزان آن افزایش میابد.

4- داروها شامل دکستران، متیل دوپا، تئوفیلین، پنیسیلین پروکاینامید و داروهای پیشگیری از بارداری خوراکی باعث افزایش ESR میگردند.

*کاهش ESR معمولا حالت مهمی نبوده و گاهی در موارد پلی سیتمی، لکوسیتوز و ناهنجاری گلبولهای قرمز مانند سیکل سل دیده میشود. همچنین داروهایی مانند آسپیرین، کورتیزون و کینیون باعث کاهش ESR میگردند.

 :: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
دهیدرو اپی اندروسترون سولفاته DHEAS یکی از انواع هورمونهای بدن بوده که به صورت عمده توسط بخش قشری غده فوق کلیه و به میزان کمتر توسط بیضه مردان و تخمدان های زنان تولید میشود. ترشح این هورمون تحت تاثیر هورمون مترشحه از هیپوفیز که نقش موثری بر روی بخش قشری فوق کلیه دارد به نام ACTH میباشد. بنابراین میزان این هورمون در اختلالات غده فوق کلیه مانند تومورها و سرطانهای این ناحیه و هایپر پلازی این غده افزایش میابد. DHEAS در بدن متابولیزه شده و تبدیل به اندرستون دیون، تستسترون و استرو ژن شده و در بروز صفات ثانویه جنسی نقش مهمی را به خصوص به صورت مستقیم در مردان بازی میکند. افزایش این هورمون در پسر بچه ها باعث بلوغ زود رس و در دختر بچه ها باعث بروز علائمی مبنی بر مرد نمایی میگردد. همچنین افزایش این هورمون در زنان باعث ایجاد آکنه، پر مویی، آمنوره و مرد نمایی میگردد.

موارد کاربرد اندازه گیری DHEAS :

این هورمون به همراه سایر هورمونهای جنسی و ACTH به منظور بررسی عملکرد فوق کلیه کاربرد دارد. همچنین این هورمون به طور عمده به همراه FSH ،LH، پرولاکتین، استروژن و تستسترون به منظور بررسی اختلالات جنسی و ردیابی افراد دارای سندرم تخمدانهای پلی کیستیک ( PCOS ) اندازه گیری میشود. این تست معولا در گروهای زیر درخواست میشود.

در پسر بچه های دارای علائم بلوغ زودرس مانند صدای بم، رشد موهای بدن زود تر از سن معمول و توده عضلانی بزرگ تر از سن معمول.

در دختر بچه های دارای علائمی مانند آکنه، پر مویی، صدای بم و توده عضلانی بزرگ.

در زنان بالغ دارای علائم ناباروری، پرمویی،توده عضلانی بزرگ و مرد نمایی، طاسی، آمنوره

بررسی مقادیر: کاهش این هورمون به زیر حد نرمال در اختلالات غده فوق کلیه و کم کاری غده هیپوفیز دیده میشود.

مقادیر نرمال DHEAS به همراه مقادیر نرمال سایر هورمونهای جنسی میتواند نشانگر عمل نرمال غده فوق کلیه باشد البته در موارد نادری تومورهای غیر مترشح کننده این هورمون نیز در غده فوق کلیه دیده شده است. همچنین در برخی از افراد دارای PCOS میزان این هورمون طبیعی میباشد. در این افراد معمولا سایر هورمونهای تولید شده توسط تخمدانها و تستسترون مهم میباشد.

 مقادیر افزایش یافته این هورمون نیز به دنبال تومورها و هایپرپلازی بخش قشری غده فوق کلیه  دیده میشود. البته لازم به ذکر است که تنها با نتیجه این تست نمیتوان به تشخیص دقیق دست یافت.

اندازه گیری این هورمون معمولا با روشهای الایزا انجام میگیرد.

graphic element:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
تست TORCH یک تست کاربردی در زنان باردار و نوزادان تازه متولد شده به منظور بررسی 4 بیماری عفونی است که این بیماریها در صورت وجود در مادر باردار به نوزاد منتقل شده و باعث ایجاد یک سری از ناهنجاریهای مادرزادی در هنگام تولد میگردد. TORCH نامی مخفف برای 4 عامل عفونت میباشد که به اختصار در زیر در مورد هریک توضیحاتی داده میشود.

T: مخفف نام Toxoplasma gondii میباشد. توکسوپلاسما یکی از انواع تک یاخته ها در گروه انگلها میباشد که معمولا از طریق تماس با گربه آلوده و ورود کیستهای این تک یاخته به بدن ایجاد عفونت میکند. انتقال این عامل عفونی به زن باردار در هنگام بارداری میتواند باعث انتقال آن از طریق جفت به جنین شده و باعث ایجاد مشکلاتی از جمله سقط جنین و یا عفونتها و ناهنجاریهای مادرزادی سیستم عصبی مرکزی به دلیل تشکیل کیستهای نسجی تک یاخته در این محل در نوزاد تازه متولد شده گردد که وقوع هریک بسته به سن بارداری دارد.

R: مخفف اسم ویروس Rubella میباشد. این ویروس که عامل بیماری سرخجه میباشد از طریق تنفسی از انسانهای آلوده منتقل میگردد. اگرچه این بیماری یک بیماری بسیار خوش خیم در افراد عادی است ولی در زنان باردار به دلیل قدرت انتقال ویروس از طریق جفت به نوزاد به مسئله ای مهم تبدیل میشود. انتقال این عامل عفونی به نوزاد مشکلاتی از جمله ناراحتی قلبی، اختلالات خونی،پنومونی، کری و نابینایی را میتواند ایجاد کند و در سن رشد نیز اختلالات سیستم عصبی مرکزی، اختلال رشد, اختلالات سیستم ایمنی و ناراحتی های تیروئید از جمله عوارض آن میباشد.

C: مخففی برای ویروس Cytomegalovirus میباشد. این ویروس نیز درصد زیادی از انسانها را در طول زندگی آلوده میسازد و پس به ظاهر بهبودی در گروهی از گلبولهای سفید نهفته میشوند. این ویروس اگرچه عامل خطرناکی برای سلامت فرد محسوب نمیشود ولی در زنان باردار عامل مهمی در به خطر انداختن سلامت نوزاد محسوب میشود. انتقال این ویروس به نوزاد در حین تولد و همچنین هنگام شیردهی از مادر آلده اتفاق افتاده و باعث ایجاد مشکلاتی چون هپاتیت، پنومونی، ناهنجاری های خونی، عقب ماندگی ذهنی و از دست دادن شنوایی میگردد.

H: مخفف نام Herpessimplexvirus میباشد. هرپس عامل 2 بیماری تبخال تناسلی و لبی در افراد میباشد که عمدتا از طریق تماس دهانی یا جنسی از فرد آلوده به فرد سالم منتقل میگردد. این بیماری نیز در فرد بیماری خطرناکی نبوده و پس از بهبودی در سلولهای عصبی مغز نهفته شده و طی شرایط مساعد نیز دوباره ظاهر میشود. در زنان آلوده به فرم تناسلی به هنگان تولد بچه و عبور نوزاد از کانال زایمان این ویروس به نوزاد منتقل شده و به سرعت در تمام بدن نوزاد و ارگانهای حیاتی او پخش میگردد. در صورت درمان سریع با آنتی ویروس های مناسب در صورتیکه حتی نوزاد زنده بماند مشکلات عمده ای را در سیستم عصبی مرکزی او ایجاد مینماید.

موارد درخواست تست : همانطور که گفته شد این تست هم در مادر و هم در نوزاد متولد شده کاربرد دارد. معمولا این تست در صورت بروز علائمی مانند راش های قرمز رنگ پوستی که پزشک را به سمت سرخجه هدایت مینماید و یا علائمی شبه آنفولانزا که در عفونت با سیتومگال و توکسو نیز دیده میشود و یا علائمی مبنی بر حضور ویروس تبخال در مادر درخواست میگردد. همچنین در نوزاد نیز در صورت بروز علائمی چون اختلات بینایی و شنوایی، عقب ماندگی ذهنی، اختلال رشد، یرقان، بزرگی کبد و طحال، کاهش پلاکت و اختلالات خونی و تشنج درخواست میشود.

تفسیر نتایج :

معمولا در این تست در زنان باردار سطح 2 آنتی بادی IgM و IgG اندازه گیری میشود و به صورت نتایج + یا - گزارش میگردد. حضور تیتر بالایی از IgM در بدن زن باردار علامتی از حضور یک عفونت جدید با عوامل فوق میباشد که برحسب اینکه این آنتی بادی ضد کدام یک از عوامل باشد نوع عفونت مشخص میگردد در صورتیکه حضور IgG بیانگر حضور عفونت در گذشته میباشد.معمولا IgG در فاز انتهایی عفونها ساخته شده و نقش ایمنی زایی داشته و تا مدتها بعد از بهبودی در بدن حضور دارد. در این مواقع بهتر است که تست بعد از 2 هفته تکرار شود در صورت افزایش تیتر IgG نسبت به نتایج قبلی میتوان اینگونه تفسیر نمود که فرداخیرا مجددا در برابر این عفونتها بوده است.

در نوزادان تنها آنتی بادی ارزشمند بر ضد هر کدام از عوامل عفونت زای فوق IgM میباشد زیرا این آنتی بادی از جفت از طریق مادر قابل انتقال به نوزاد نبوده و از طرفی تنها آنتی بادی است که نوزاد از ابتدای تولد توانایی ساختن آن را دارد. بنابراین  حضور این آنتی بادی در نوزاد بیان کننده یک عفونت حاد و فعال در بدن اوست در صورتیکه حضور IgG به تنهایی و بدون حضور IgM بیان کننده انتقال آنتی بادی از مادر به نوزاد و عدم حضور عفونتی فعال در نوزاد میباشد. بنابراین در مادر تست TORCH از نظر IgM و IgG درخواست شده در صورتیکه در نوزاد تست TORCH تنها از نظر IgM درخواست میشود.:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
پروتئین الکتروفورز یکی از تستهای پر کاربرد در آزمایشگاه های تشخیص طبی میباشد. این تست که اغلب بر روی سرم خون و گاه بر روی ادرار راندوم یا ادرار ۲۴ ساعته انجام میشود به منظور بررسی حضور یک پروتئین غیر نرمال در بدن و یا فقدان یک پروتئین طبیعی بدن و یا حتی افزایش و کاهش پروتئینها که تحت شرایط و بیماریهای مختلف اتفاق میافتد کاربرد دارد.

الکتروفورز پروتئینهای ادرار:

همانطور که میدانیم مقدار بسیار کمی پروتئین در ادرار روزانه دفع میشود که این میزان بسیار ناچیز بوده و با روشهای معمول بررسی پروتئین ادرار قابل ارزیابی نمیباشد. ولی این میزان تحت شریط اسیب های کلیوی افزایش میابد و قابل ردیابی و البته اهمیت میباشد. شرایطی مانند بیماری کلیوی اولیه، بیماری های اتوایمیون که نهایتا منجر به درگیری کلیه شوند و التهابات مزمن همه از جمله شرایطی هستند که باعث افزایش دفع پروتئین از ادرار میشود. همچنین بیماری دیگری که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار میباشد بیماری مولتیپل میلوما میباشد. این بیماری یک نوع بدخیمی در سلولهای تولید کننده انتی بادی است که این سلولها شروع به تولید گاماگلبولینهای منوکلونال کرده که در ۷۵ ٪ از موارد این پروتئینها شامل زنجیره سبک آنتی بادی نیز میباشد و در نتیجه این زنجیره ها از کلیه عبور کرده و وارد ادرار میشود.

موارد در خواست پروتئین الکتروفورز ادرار:

معمولا در صورت وجود علائمی مبنی بر مولتیپل میلوما مانند درد استخوانها و مفاصل، شکستگی های بدون دلیل استخوانها، آنمی، فتق و علائمی از این قبیل این تست در خواست میشود. همچنین در موارردی به عنوان یک تست تکمیلی در دنبال کردن نتایج غیر نرمال سایر تستهای آزمایشگاهی مانند کاهش آلبومین سرم، افزایش یا کاهش پروتئین توتال سرم و افزایش پروتئین ادرار، افزایش کلسیم خون و کاهش گلبولهای سفید و قرمز خون درخواست میشود. معمولا در صورت تائید حضور ناهنجاری و افزایش در باند گاماگلبولینهای الکتروفورز پروتئینهای ادرار روشی دیگر از الکتروفورز به نام Immunofixation Electrophoresis انجام میشود. این تست تائیدی اغلب در موارد مولتیپل میلوما کاربرد دارد.

الکتروفورز پروتئینهای سرم در موارد بیماری های اتوایمیون، بیماری های کبدی و کلیوی، التهابات حاد و مزمن در خواست میشود.

روش انجام تست:

برای انجام این تست ابتدا نمونه مورد نظر که ادرار یا سرم بنا به در خواست پزشک میباشد را به دمای اتاق رساندهخ و سپس مراحل انجام کار را به دقت دنبال میکنیم. مراحل به ترتیب زیر میباشند:

1- کاغذ استات سلولز که به صورت ژل هایی هستند که برای 8 نمونه اغلب کاربرد دارند در بافر مخصوص به مدت 10 دقیقه خیسانده.

2- بعد از 10 دقیقه این کاغذ را از محلول در اورده و بین 2 کاغذ خشک کن آرام قرار میدهیم تا نم گیری مختصری انجام شود ولی کاغذ نباید خشک شود.

3- در این مرحله نمونه را توسط اپلیکاتور خاصی که به منظور نمونه گذاری استفاده میشود برروی کاغذ منتقل میکنیم. لازم است که نمونه ها 5/1 سانتیمتر از لبه کاغذ و حداقل 1 سانتیمتر از کناره ها فاصله داشته باشند.

4- سپس ژل را برگردانده و از پشت داخل تانک الکتروفورز که حاوی بافر مخصوص است قرار میدهیم به طوریکه نمونه در سمت کاتد باشد.

5- به وسیله 2 لام تمیز و کاغذ صافی پلی را برای ارتباط بهتر بافر با ژل تهیه میکنیم.

6- تانک را به منبع تغذیه متصل نموده و با تنظیم دستگاه روی ولتاژ مناسب ( 160 ولت) که شدت جریانی حدود 6-4 آمپر را فراهم کند جریان الکتریکی برقرار میشود. بعد از چند بار مصرف بافر جریان افزایش میابد که در این زمان بافر تانک باید تعویض گردد و از بافر تازه استفاده نمود.

7- بعد از طی زمان حدود 20 دقیقه دستگاه را خاموش کرده و مراحل رنگ آمیزی، رنگ بری، آب گیری وشفاف سازی را انجام میدهیم.

8- در نهایت باندها به وسیله اسکنر و برنامه مخصوص قرائت میشوند.

در الکتروفورز پروتئین 5 باند تشکیل مشود که شامل آلبومین ، الفا-1 گلوبولین، الفا-2 گلبولین، بتا گلبولبن و گاما گلبولین میباشد. البومین عمده پروتئنیها را تشکیل داده و نزدیک ترین باند به سمت اند را تشکیل میدهد.

شرایط کاهش و افزایش پروتئنیهای مختلف:

 

۱- آلبومین:

۱-۱ افزایش آلبومین در شرایط دهیدراتاسون بدن اتفاق میافتد.

۲-۱ کاهش آلبومین : تحت شرایطی مثل سوء تغذیه و سوء جذب، بارداری، بیماریهای کلیوی و کبدی، التهابات و سندرم از دست دادن پروتئین.

۲- آلفا-۱ گلبولین :

۱-۲ افزایش: بیماری التهابی حاد و مزمن.

۲- ۲ کاهش: بیماری کبدی حاد، امفیزم که در اثر کمبود آلفا-۱ آنتی تریپسین میباشد.

۳- آلفا-۲ گلبولین :

۱-۳ افزایش: سندرم نفروتیک، التهابات حاد و مزمن

۲-۳ کاهش: بیماری کبدی شدید، همولیز ( کاهش هاپتوگلوبین)

۴- بتا گلبولین

۱-۴ افزایش: انمی فقر آهن، هایپرکلسترولمی

۲-۴ کاهش: سیروز و سوء تغذیه

۵- گاماگلبولین

۱-۵ افزایش: شامل افزایش پلی کلونال در موارد : آرتریت روماتوئید ، لوپوس، بیماری های کبدی مزمن، التهابات حاد و مزمن،سیروز و افزایش منوکلونال شمال مولتیپل میلوما و ماکروگلبولینمی والدنشتروم.

۲-۵ کاهش : نقص ایمنی اکتسابی و اختلالات ارثی نقص ایمنی.

 :: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
آنتی ترومبین پروتئین تولید شده توسط کبد میباشد که در جریان انعقاد کمک مهمی به حفظ حالت هموستاز سیستم انعقادی مینماید. در جریان آسیب های عروقی و در پی خونریزی سیستم انعقادی ابتدا با تشکیل میخ پلاکتی اقدام به بند امدن خونریزی نموده و سپس فاکتورهای انعقادی وارد عمل شده و لخته ایجاد شده را پایدار و محکم مینمایند. انتی ترومبین در این مسیر از فعال شدن بیش از اندازه فاکتورهای انغقادی و در نتیجه اثار سوء آن جلوگیری مینماید.اختلال انتی ترومبین که به ۲ صورت ارثی و اکتسابی اتفاق میافتد باعث ایجاد ترومبوزهای داخل عروقی میگردد. بنابراین در افراد با سابقه و استعداد ترومبوز عروقی یکی از تستهای بسیار مهم بررسی آنتی ترومبین تولید شده از نظر کمی و کیفی میباشد. کمبود ارثی این پروتئین نادر بوده و اغلب به صورت هتروزیگوت بروز میکند که این افراد در محدوده سنی ۳۰-۲۰ سال علائم ترومبوز را بارز میکنند ولی نوع شایع تر این اختلال کمبود اکتسابی میباشد که معمولا به دنبال بیماری های کبدی، از دست دادن حجم زیاد خون، انعقاد منتشره داخل عروقی (DIC)، سندرم نفروتیک  ایجاد میشود. کمبود آنتی ترومبین نیز به 2 تیپ تقسیم میشود: 

تیپ 1 : در این تیپ معمولا آنتی ترومبین تولید شده مشکلی از نظر عملکردی نداشته و از این نظر طبیعی میباشد ولی از نظر کمی میزان ان کمتر از حالت نرمال میباشد.

تیپ 2: در این تیپ آنتی ترومبین تولید شده از نظر کمی در حد طبیعی بوده ولی از نظر عملکردی مشکل دارد.

2 تیپ فوق به کمک تستها قابل افتراق از یکدیگر میباشند : معمولا به کمک تستهای عملکردی به بررسی تیپ 2 و از طریق تست بررسی آنتی ژن انتی ترومبین به بررسی کمی این پروتئین میپردازند. البته لازم به ذکر میباشد که در بررسی اختلالات آنتی ترومبین ابتدا تست فعالیت بررسی میشود اگر میزان فعالیت کاهش یافته باشد انگاه تست بررسی انتیژن در خواست میشود. در صورتی که هم سطح کمی و هم سطح فعالیت آنتی ترومبین کاهش یافته باشد تیپ 1 و در صورت کاهش تنها فعالیت تیپ 2 در نظر گرفته میشود. در تیپ 1 علی رغم این که گفته میشود پروتئین تولیدی از نظر عملکرد طبیعی است ولی به هرحال به علت کاهش میزان آنتی ترومبین سطح فعالیت نیز کاهش میابد.

موارد درخواست این تست:

معمولا این تست در موارد ترومبوزهای داخل عروقی عود کننده به همرا سایر فاکتورهای مهم در انعقاد مثل پروتئین C و S و آنتی کواگولان لوپوسی درخواست میشود.

 

 :: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
انتی کواگولان لوپوسی پروتئینی تولید شده در جریان بیماری های اتوایمیون مانند لوپوس و همچنین بیماریهایی مانند سرطان و ایدز میباشد که باعث افزایش احتمال ایجاد لخته در سرخرگها و سیاهرگها شده و در نتیجه باعث افزایش احتمال بروز حملات قلبی، امبولی ریوی ، ترومبوز وریدی و سقط جنین به ویژه در سه ماهه دوم و سوم بارداری میشوند. همانطور که گفته شد آنتی کواگولان لوپوسی در بیماری های مختلفی مانند لوپوس ، عفونتهای مزمن و سرطانها دیده میشود همچنین تولید این آنتی کواگولان در مصرف برخی از داروها مانند فنوتیازین، پروکاینامید و کلروپرومازین دیده شده است. نام آنتی کواگولان لوپوسی یک نام انحرافی است و بر خلاف اسم آن نمیتوان گفت که وچود این پروتئین یک دلیل قطعی بر وجود لوپوس میباشد. در واقع چون اولین بار این ماده در بیماران لوپوسی کشف شد بنابراین به آن پسوند لوپوسی را داده و به دلیل اینکه باعث افزایش تست PTT میشود به آن آنتی کواگولان میگویند هر چند که در واقع این ماده باعث ایجاد تروموبوز در بدن میشود.  آنتی کواگولان لوپوسی به دلیل اتصال به فسفولیپیدها و سایر ترکیبات استفاده شده در تست PTT باعث تداخل در تست و در نتیجه افزایش PTT میشود. فسفولیپید در بدن در سطح پلاکت و غشای سلولی وجود دارد و باعث راه اندازی مسیرهای انعقادی میشود. در سندرم آنتی فسفولیپید که به Hughes' syndrome نیز معروف میباشد 3 تست توام با یکدیگر درخواست میشود که یکی از این تستها بررسی آنتیکواگولان لوپوسی میباشد و 2 تست دیگر شامل آنتی کاردیولیپین و آنتی B2 میکروگلبولین1 میباشد.

به طور کلی میتوان این  گونه مطرح کرد که تست انتی کواگولان لوپوسی در بررسی علت ترومبوز با رد سایر علل، سقط جنین مکرر، افزایش تست PTT و مثبت شدن تست VDRL و RPR که برای بررسی بیماری سفلیس کاربرد دارند در خواست میشود. در مورد اخر این گونه مطرح میشود که وجود آنتی کاردیولوپین و انتی کواگولان لوپوسی هردو باعث ایجاد نتیجه مثبت کاذب در تستVDRL میشود.

 در صورت بالا بودن PTT میتوان به پلاسمای بیمار پلاسمای نرمال را اضافه نمود. اگر بعد از اضافه نمودن پلاسمای نرمال همچنان PTT بالا بود میتوان به حضور مهارکننده در پلاسمای بیمار پی برد که اگر این تست بعد از اضافه کردن فسفولیپید اصلاح شد محتمل ترین دلیل برای افزایش PTT در مرحله قبل وجود آنتی کواگولان لوپوسی میباشد.

تست آنتی کواگولان لوپوسی برروی نمونه پلاسمای سیتراته انجام میشود.:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
امونیاک ترکیب شیمیایی تولید شده توسط باکتریهای ساکن روده و همچنین به عنوان یک متابولیت در مسیر سنتز پروتئینها در بدن ایجاد میشود که جزء ترکیبات سمی برای بدن محسوب میشود . بنابراین این ترکیب به کبد انتقال داده شده و به ۲ فرم غیر سمی تبدیل میشود. یکی از این ترکیبات اوره بوده که توسط خون از محل تولید یعنی کبد به کلیه حمل شده واز طریق ادرار از بدن دفع میشود و ترکیب دیگر گلوتامین میباشد که از ترکیب اسید گلوتامیک با آمونیاک در کبد تولید شده و بعد از انتقال به کلیه توسط آنزیم گلوتامیناز کلیوی به آمونیوم قابل دفع از طریق ادرار و گلوتامین تبدیل میشود. اشکال در مکانیسم های دفع آمونیاک از بدن با عث تجمع این ماده سمی برای بدن در خون و سپس ورود آن به مغز و تجمع در مغز میشود که این باعث ایجاد علائمی مانند  خواب آلودگی، گیجی، خستگی زیاد، تشنج، مشکلات تنفسی و استفراغ و در نهایت کما و مرگ میشود. در واقع میتوان گفت که افزایش آمونیاک باعث ایجاد حالتی تحت عنوان Hepatic Encephalopathy میشود. افزایش میزان آمونیاک خون به دلایل مختلفی اتفاق میافتد از جمله میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- نوعی نقص نادر در سیکل اوره: در این نقص مادرزادی یکی از آنزیمهای مورد نیاز در مسیر ساخت اوره وجود ندارد و بنابراین تبدیل آمونیاک به اوره دچار اختلال شده که این امر باعث تجمع این ماده سمی در خون میشود زیرا در واقع میتوان گفت که اصلی ترین راه دفع آمونیاک از بدن مختل شده است.

۲- بیماری های کبدی: یکی دیگر از مواردیکه باعث افزایش میزان آمونیاک خون میشود ناتوانی کبد در دفع آمونیاک میباشد. معمولا در بیماران با بیماری مزمن کبدی و در پی اتفاق حالاتی مانند خونریزی دستگاه گوارش و یا به هم ریختن تعادل سدیم و سایر الکترولیتهای خون افزایش ناگهانی در میزان آمونیاک خون دیده میشود.

۳-کاهش جریان خون به سمت کبد.

۴-سندرم ری: این سندرم به دنبال عفونتهای ویروسی در بچه هایی که به ویژه آسپرین مصرف کرده اند اتفاق میافتد و اثرات خودرا روی خون، مغز و کبد بارز میکندو بنابراین به دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن کبد مشکلات مختلفی مانند افزایش آ مونیاک ایجاد میکند.

۵- نارسایی کلیوی: در این حالت کلیه توانایی لازم را در دفع اوره نداشته و در نتیجه باعث افزایش میزان آمونیاک خون میشود.

 تست اندازه گیری میزان آمونیاک در گروهای مختلف در پی بروز علائمی خاص و همچنین با هدفی خاص اندازه گیری میشود. این تست در نوزادانی که به فاصله چند روز بعد از تولد دچار حالاتی مانند بیقراری، استفراغ، تشنج و خستگی مفرط باشند در خواست میشود. در اطفال این تست در صورت بروز علائم فوق به دنبال عفونتهای ویروسی مانند آنفولانزا و سرما خوردگی و به ویژه به دنبال مصرف آسپرین برای بررسی سندرم ری و در بزرگسالان در پی بروز علائمی مانند تغییرات ذهنی، خواب آلودگی مفرط، فراموشی و زوال عقلی و  کما در خواست میشود. همچنین این تست در بیماران کبدی به همراه سایر تستهای بررسی عملکرد کبد برای بررسی وضعیت بیمار و در بیماران کلیوی به همراه تستهای عملکردی کلیه و اندازه گیری الکترولیتها برای بررسی وضعیت بیمار و روند درمان درخواست میشود. در واقع افزایش میزان آمونیاک خون میتواند مطرح کننده یک مشکل در بدن و نقص در دفع آمونیاک باشد و لی به تنهایی علت را مشخص نمیکند. در نوزادان معمولا افزایش خفیف آمونیاک طبیعی است ولی افزایش پاتولوژیک آن اغلب به دنبال نقص آنزیمی مسیر سنتز اوره و یا آنمی های همولیتیک اتفاق میافتد افزایش آمونیاک به دنبال کاهش قند خون در بچه ها معمولا احتمال بروز سندرم ری را مطرح میسازد. همچنین پایین بودن سطح آمونیاک خون احتمال بروز انسفالوپاتی کبدی را 100٪ رد نمیکند زیرا ممکن است آمونیاک در مغز تجمع یافته و بنابراین میزان مغزی آن بالاتر میزان آن در خون میباشد.

افزایش میزان آمونیاک همچنین در موارد زیر دیده میشود:

1- خونریزی دستگاه گوارش و آنمی همولیتیک

2- تمرینات عضلانی سنگین: عضلات هنگام فعالیت آمونیاک تولید کرده و هنگام استراحت آن را جذب میکنند.

3- خونگیری با استفاده از تورنیکت اگر تورنیکت به مدت طولانی بسته شود.

4- سیگار کشیدن.

5- استفاه از داروهایی مانند الکل باربیتورات، داروهای مدر.

کاهش آمونیاک نیز به دنبال مصرف آنتی بیوتیکهایی مانند نئومایسین و افزایش فشار خون دیده میشود.

 نمونه مورد استفاده اغلب نمونه خون سیاهرگی بوده که برروی ضدانعقاد EDTA گرفته شده و سریعا روی یخ و به دور از هرگونه همولیز باید به آزمایشگاه منتقل شود. بهتر است این تست ظرف مدت 20 دقیقه انجام شود. در غیر اینصورت پلاسما را در20- درجه سانتیگرادبه مدت چند ساعت میتوان نگهداری نمود.:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
ایمونو هیستو شیمی یکی از روشهای بسیار مناسب برای تعیین مارکرهای آنتی ژنی بافتی به وسیله واکنش بین آنتی ژن و آنتی بادی است که در تعیین سرطانها و به ویژه تومورهای متاستاز داده شده کاربرد فراوانی دارد. در ایمونو هیستو شیمی از ۲ متد مستقیم و غیر مستقیم استفاده میشود،در متد مستقیم آنتی بادی اولیه به یک نشانگر متصل شده و با اتصال این آنتی بادی به آنتی ژن مراحل کار به پایان میرسد ولی در روش غیر مستقیم ابتدا نمونه با آنتی بادی اولیه که بی نشان است انکوبه شده و برای شناسایی از یک آنتی بادی ثانویه نشاندار استفاده میشود.

مراحل کار::: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
اسید اوریک به عنوان محصول نهایی کاتابولیسم پورینها در انسان میباشد که تحت اثر آنزیم گزانتین اکسیداز از متابولیتهایی واسط چون هیپوگزانتین و گزانتین تشکیل میشود. در برخی از پستانداران اسید اوریک تحت اثر  اوریکاز مجددا تجزیه شده و به محصولی دیگر به نام آلانتوئین تبدیل میشود. اسید اوریک نیز مانند ویتامین C جزء مواد آنتی اکسیدان محسوب میشود و میتوان گفت که حدود نیمی از ظرفیت مواد آنتی اکسیدانی پلاسما در انسان ناشی از اسید اوریک میباشد. اسید اوریک در واقع در اثر متابولیسم پورینها ایجاد میشود این گروه از مواد عمدتا در غذاهای حیوانی مانند گوشت قرمز و همچنین حبوبات وجود دارد بنابراین در افرادی با رژیم غذایی عمدتا گیاهی سطح اسید اوریک سرم پایین میباشد. به طور نرمال سطح اسید اوریک سرم بین  2/8-6/3  میلیگرم درصد میباشد که البته تفاوتی جزئی بین زنان و مردان در این مقدار وجود دارد.

افزایش اسید اوریک: افزایش اسید اوریک عمدتا در اثر مصرف زیاد مواد غنی از پورینها مانند گوشت قرمز، و همچنین جذب زیاد فروکتوز میباشد.

1- بیماری نقرس: افزایش اسیداوریک سرم میتواند منجر به ایجاد بیماری نقرس شود. این بیماری یکی از انواع بیماریهای التهاب مفاصل یا Arthritis میباشد. در این بیماری کریستالهای اسید اوریک در مفاصل تجمع یافته و منجر به درد شدید این ناحیه میشود. همچنین اشباع اسید اوریک در خون میتواند باعث شکل گیری سنگهای کلیوی از نوع اسید اوریک شود.

2- سندرم لیش نهان: این سندرم نوعی نادر از بیماری های مرتبط با افزایش اسید اوریک میباشد که در این بیماری کاهش قدرت شناسایی  و اختلال حرکتی علاوه بر سایر عوارض نقرس نیز ممکن است دیده شود.

3- بیماری های قلبی: اگرچه اسید اوریک به عنوان یک آنتی اکسیدان محسوب میشود ولی افزایش اسید اوریک خون به بیش از حد نرمال نیز میتواند باعث افزایش بروز بیماری قلبی در فرد شود که البته علت دقیق این حالت هنوز مشخص نشده است.

4- دیابت: اگرچه مطابق مطالعات گذشته افزایش اسید اوریک خون  به عنوان یکی از عواقب مقاومت به انسولین و دیابت شناخته شده است ولی طی مطالعات انجام شده نیز مشخص شده که افزایش اسید اوریک خون خود میتواند به عنوان عاملی در ایجاد دیابت تیپ 2 مستقل از چاقی و همچنین دیس لیپدمی و افزایش فشارخون باشد.

5- سندرمهای متابولیک: افزایش اسید اوریک خون به عنوان یکی از عوامل بیماری های متابولیک نیز مطرح میباشد. به ویژه هیپراورمی القا شده به وسیله فروکتوز که عمدتا به دنبال مصرف زیاد نوشیدنیهای غنی از فروکتوز و همچنین دیابت و چاقی اتفاق میافتد میتواند زمینه ساز بروز سندرمهای متابولیک باشد.

 کاهش اسید اوریک: یکی از مواردی که اغلب همراه و مرتبط با کاهش اسید اوریک میباشد بیماری MS میباشد به طوریکه دیده شده در بیماران در فاز تشخیص ابتدایی سطح اسید اوریک که در حالت نرمال حدود290µmol/L میباشد در حدود 194 میباشد که در حالت بهبود بیماری به 230 و در عود مجدد بیماری به   160 میرسد. همچنین طی مطالعاتی دیده شده که مصرف اسید اوریک در حیوانات در بهبود MS و جلوگیری از عود بیماری موثر میباشد و در مطالعه انجام شده در سال 2007 دیده شده که مصرف مکمل های خوراکی اسید اوریک همرا یا نوکلئوزید اینوزین میتواند بدون عوارض جانبی اثر خوبی در بهبود بیماری MSداشته باشد.

چه عواملي موجب افزايش سطح اسيد اوريك خون مي شوند؟

 كمبود پتاسيم: كمبود پتاسيم مي تواند سطوح اورات( اسيد اوريك )را در خون افزايش دهد. بنابراين بايد از غذاهاي سرشار از پتاسيم نظير اسفناج پخته، هلو خشك شده، آووكادو، لوبياي پخته، موز، آب مركبات، شير و ماست بدون چربي استفاده نمود.

.  داروهاي مدر: داروهاي مدر يا آنتي ديورتيك ها كه براي كاهش وزن يا در بيماريهاي قلبي تجويز مي شود، مي تواند سطوح سديم، منیزيم، كلسيم و پتاسيم را كاهش داده و سبب افزايش اسيد اوريك خون شوند .

.  عملكرد ضعيف كليه : زماني كه كليه ها عملكرد خوبي ندارند ، توانايي خود را دردفع اسيد اوريك از دست مي دهند.اين مشكل مي تواند در انواع اختلالات عملكرد كليه ها و يا در اثرمصرف زياد الكل ايجاد شود

.  رژيمهاي نامناسب: پيروي ار رژيمهاي سخت و شديد يا روزه گرفتن مي تواند اسيد لاكتيك اضافي ايجاد كند كه مانع دفع اسيد اوريك از كليه ها مي شود. رژيمهاي با كالري كم ، متابوليسم بدن شما را دچار اختلال كرده و مي توانند سبب شروع حمله نقرس  گردد

. همچنين رژيم گرفتن مي تواند سبب كاهش پتاسيم و در نتيجه افزايش اسيد اوريك شود، البته يادآوري مي شود كه يك رژيم متعادل و مناسب كه بتواندبه آرامي وزن اضافه شخص را كم كند بسيار مفيد است زيرا كاهش وزن مناسب مي تواند سطوح اسيداوريك سرم را كاهش دهد

.  داشتن اضافه وزن : نقرس در افراد داراي اضافه وزن بيشتر شايع است. تحقيقات نشان داده كه حدود نيمي از افراد مبتلا به نقرس  حداقل ۱۵% بيشتر از وزن ايده آل بدنشان اضافه وزن داشتند.

  مسموميت با سرب ، استرس ، جراحي ، استفاده بي رويه از آنتي بيوتيكها ، كمبودهاي ويتاميني مخصوصاً كمبود ويتامين هاي A و E و B۵ ، شيمي درماني ، پركاري تيروئيد و نارسايي هاي كليوي از ديگر دلايل ابتلا به نقرس گزارش شده است

اندازه گیری اسید اوریک:

سطح اسید اوریک سرم را میتوان با روشهای رنگ سنجی اندازه گیری نمود. 

 :: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
prothrombin time)  یاPT تست بررسی مسیر خارجی انعقاد میباشد که به منظور بررسی میزان و دوز مناسب مصرف وارفارین در بیماران قلبی، بررسی آسیب های کبدی و همچنین بررسی وضعیت ویتامین K کاربرد دارد. مهمترین فاکتور در مسیر خارجی انعقاد فاکتور شماره 7 میباشد که در واقع جزء فاکتورهای آغاز کننده انعقاد در این مسیر محسوب میشود و در نتیجه کمبود این فاکتور باعث اختلال انعقادی و افزایش  PT میشود و از آنجا که ساخت این فاکتور وابسته به ویتامین K میباشد بنابراین در موارد کاهش این ویتامین نتایج فوق حاصل میشود. همچنین وارفارین به عنوان یک داروی ضد انعقاد که در بیماران با سابقه سکته قلبی استفاده میشود با اثر روی همین راه انعقادی اثر خود را اعمال میکند بنابراین تست PT در بررسی کلیه این موارد کاربرد دارد.  در این تست از خون سیتراته استفاده میشود. سیترات ضد انعقادی است که با حذف کلسیم از محیط مانع از انعقاد خون میشود. پس از سانتریفیوژ پلاسما را با tissue factor که از حیوانات به دست میاید مجاور کرده و زمان انعقاد را اندازه میگیرند که چیزی بین 15-10 ثانیه میباشد. تست PT در کنار اندکسی به نام International Normalized Ratio ارزشمند میباشد. در واقع به دلیل تفاوت بین شرکت های تولید کننده فاکتور  بافتی برای استاندارد کردن PT از اندکس INR استفاده میشود. این اندکس توسط شرکت های تولید کننده فاکتور بافتی از طریق فورمول زیر محاسبه میشود.{INR}= (\frac{PT_{test}}{PT_{normal}}) ^ {ISI}

International Sensitivity Index که به اختصار ISI نامیده میشود اندکس حساسیت فاکتور بافتی تولید شده توسط هر شرکت میباشد که عملکرد این فاکتور را در مقایسه با تولیدات سایر شرکت ها مقایسه میکند. :: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
Aderno Cortico Tropic Hormon که به اختصار ACTH نامیده میشود هورمونی پلی پپتیدی و مترشحه از هیپوفیز میباشد که برروی غده آدرنال اثر گذاشته و باعث تحریک این غده در ساخت هورمونهایی مانند کورتیزول میشود. این هورمون از pro-opiomelanocortin ساخته شده و از لوب کورتیکوتروپ غده هیپوفیز در پاسخ به cortico Releasing Hormon یا CRH مترشحه از هیپوتالاموس ترشح میشود. CRH در شرایط استرس به میزان زیادی ترشح شده و باعث افزایش ترشح هورمون فوق میشود. Pro-opiomelanocortin به ACTH و B-Lipotropin شکسته شده که محصول انتهایی به نوبه خود به گاما لیپو تروپین و بتا اندورفین شکسته میشود. ACTH به گیرنده های موجود بر سطح سلولهای غده آدرنال متصل شده و با ایجاد cAMP باعث فعال سازی مسیرهای ساخت هورمونها در قشر غده آدرنال میشود. مهمترین گروه هورمونی که تحت تاثیر این هورمون ساخته میشود هورمونهای  استروئیدی به ویژه گلکوکورتیکوئیدها مانند کورتیزول میباشد و بعد از آن مینرالوکورتیکوئیدها و آندروژنها نیز تحت اثر این هورمون ساخته و ترشح میشوند. همانطور که ذکر گردید مهمترین اثر این هومرمون در ترشح کورتیزول میباشد و بنابراین مهمترین عامل تنظیم کننده ترشح ACTH میزان کورتیزول خون بوده به طوریکه در  شرایط نرمال کاهش میزان کورتیزول باعث افزایش ACTH و افزایش آن باعث کاهش ACTH میگردد. کورتیزول هورمون مهمی در پاسخ به شرایط استرس زا، تنظیم متابولیسم لیپیدها و کربوهیدراتها و پروتئین ها، سرکوب عملکرد و فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی و حفظ فشار خون میباشد.  یکی از منابع تولید ACTH در جریان عفونتها لنفوسیتها و ماکروفاژهای فعال میباشند که این خود باعث تولید کورتیزول و سرکوب سیستم ایمنی و درنتیجه جلوگیری از پاسخ های بیش از حد این سیستم میباشد 

اندازه گیری ACTH:

اندازه گیری هورمون ACTH توسط پزشک در شرایطی در خواست میشود. از جمله این شرایط میتوان به موارد زیر اشاره نمود:...:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
پرولاکتین یا لوتئوتروپیک هورمون LTH هورمون پپتیدی تک زنجیره ای با 199 اسید امینه و وزن مولکولی 24000 دالتون میباشد که توسط آدنو هیپوفیز تولید میشود و از لحاظ ساختاری بسیار شبیه به هورمون رشد و هورمون لاکتوژن جفتی میباشد. این هورمون همراه با هورمون اکسی توسین نقش مهمی را در ترشح شیر در دوران شیردهی دارند. ترشح این هورمون توسط ترشح دوپامین مهار و توسط استروژن تحریک میشود. همچنین  thyrotropin-releasing hormone TRH باعث تحریک ترشح این هورمون میشود.

اثرات پرولاکتین: این هورمون دارای اثرات متعددی میباشد از جمله:

1- این هورمون در دوران بارداری ترشح شده و باعث افزایش شیر و بزرگ شده غدد شیری پستان میشود ولی در این دوران پروژسترون مانع از ترشح شیر به بیرون میشود ولی همزمان با تولد بچه به دلیل قطع ترشح پروژسترون ، پرولاکتین باعث ترشح شیر به بیرون میشود  که میزان این هورمون همزمان با مکیدن شیر بیشتر میشود. گاهی در نوزادان متولد شده ( دختر یا پسر ) دیده شده که ترشح شیر از نوک سینه وجود دارد. این شیر تحت عنوان Witch,s Milk نامیده شده و به دلیل اثر پرولاکتین مادری بر نوزاد در دوران بارداری میباشد.

2- تحریک میل جنسی و ایجاد حالت ...:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
محققین اعلام کردند که تغییر در محل یکی از پروتئینهای موجود در مغز میتواند به عنوان یک بیومارکر برای تشخیص افسردگی کاربرد داشته باشد، از این رو این محققین امیدوارند که در آینده نزدیک به کمک یک تست تشخیص آزمایشگاهی ساده بتوانند به تشخیص افسردگی در بیماران به ویژه بیمارانی که از بیماری افسردگی تشخیص داده نشده رنج میبند بپردازند. همچنین از این تست در طول ۵-۴ روز ابتدای درمان به منظور بررسی اثر درمان در بهبود درمان میتوان استفاده نمود. پروتئینی به نام Gs-alfa در مغز باعث فعال کردن آدنیلات سیکلاز و در نتیجه انتقال سیگنالها و عمل نروترنسمیترهایی مانند سروتونین میشود. در جریان افسردگی ها این پروتئین توسط دسته های لیپیدی(Lipid rafts) موجود در غشای سلولی به دام افتاده و در نتیجه توانایی باند شدن این پروتئین به آدنیلات سیکلاز و فعال کردن این آنزیم را به میزان قابل توجهی از دست میدهد و بنابراین به دنبال کاهش فعالیت آدنیلات سیکلاز فعالیت سروتونین کاهش میابد. داروهای ضد افسردگی باعث رها شدن این پروتئین از محل Lipid rafts  میشود و در نتیجه باعث حرکت آن و افزایش توانایی برای فعال کردن آنزیم آدنیلات سیکلاز و فعالیت سروتونین میشود و دنتیجه علائم افسردگی را بهبود میبخشد. گفته شده که به کمک روشهای آزمایشگاهی میتوان تغییر محل این پروتئین را بررسی کرد و در نتیجه به تشخیص بیماری افسردگی در زمانی کوتاه رسید. نتایج این تحقیق در مجله Journal of Neuroscience به چاپ رسیده است.

 :: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
هورمون B-Human Chorionic Gonadotropin که به طور اختصار B-HCG خوانده میشود یک هورمون اصلی در حاملگی میباشد. در جریان حاملگی سلول تخم بعد از بارور شدن در دیواره رحم جایگزین میشود و شروع به تولید هورمون فوق مینماید. این هورمون با اثر روی جسم زرد باعث بقای جسم زرود و  ادامه تولید استروژن و با مقدار بیشتر پروژسترون در 3 ماهه اول حاملگی میشود که این هورمون در بقای سلول تخم و ایجاد شرایط لازم برای بارداری لازم است. در 3 ماهه دوم و سوم حاملگی با تشکیل جفت، از آنجائیکه جفت خود شروع به تولید پروژسترون مینماید بنابراین جایگزین جسم زرد شده و نیاز به فعالیت و بقای جسم زرد برطرف میشود و در نتیجه میزان B-HCG به میزان 30-10٪ میزان اولیه کاهش میابد. همچنین این هورمون علاوه بر اثر فوق باعث رشد گنادهای جنسی در جنین و همچنین تولید تستسترون در مردها میشود ودر مردان با سرطان بیضه میزان این هورمون افزایش میابد. میزان B-hcg در 2 مقطع در طول حاملگی مهم میباشد که شامل 1- هنگام تشخیص حاملگی 2- میزان ان در طول دوران بارداری که تحت عنوان تستی به نام triple test  اندازه گیری میشود . در این تست میزان b-hcg همراه با 2 مارگر دیگر مثل AFP وEsteriol اندازه گیری میشود و بر اساس نتایج این تستها و شرایط مادر، جنین از نظر غیر نرمال بودن بررسی میشود. میزان b-hcg همانطور که ذکر گردید در طول هفته 9-8 شروع به کاهش میکند بنابراین اگر میزان این هورمون در طول هفته 22-15 بیش از حد انتظار بود میتواند بیانگر غیرنرمال بودن جنین و امکان بروز بیماری هایی مانند سندرم داون در او باشد.

مقادیر نرمال b-hcg:

*در مردان زیر 3

*در زنان با دوره قاعدگی منظم زیر 5

*در زنان یائسه زیر 10

البته لازم به ذکر است که مقادیر نرمال در هر آزمایشگاه و بسته به نوع کیت متفائوت میباشد.

Chart Of Average B-HCG Data

 

 

 

 

Mesurez votre audience  :: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
بیلیروبین یکی از پیگمانت های صفراوی است که از تجزیه هموگلوبین حاصل میشود. گلبولهای قرمز پس از طی عمر خود در طحال توسط ماکروفاژهای طحالی تخریب میشوند. هموگلوبین موجود در گلبولهای قرمز پس از تخریب اریتروسیتها آزاد شده و تجزیه به یک هم و اسید آمینه میشود. حلقه هم نیز تجزیه شده و تبدیل به یک مولکول بیلی وردین و یک مولکول CO میشود. بیلی وردین تجزیه شده نیز توسط آنزیم بیلی وردین ردوکتاز  تبدیل به بیلی روبین میشود. این بیلیروبین بیلی روبین غیر کنژوگه بوده که در آب نامحلول میباشد. بیلی روبین غیر کنژوگه در خون به آلبومین که اصلی ترین ناقل در خون میباشد متصل شده و توسط آن به سمت کبد انتقال میابد. قبل از ورود به کبد بیلی روبین از آلبومین جدا شده و وارد سلولهای کبدی میگردد. در داخل سلولهای کبدی نیز به 2 پروتئین  Y , Z متصل شده و در داخل سلولهای کبدی انتقال میابد تا در نهایت از این 2 پروتئین نیز جدا شده و توسط آنزیم مسئول گلوکورونیداسیون با 2 مولکول اسید گلوکورونیک پیوند برقرار کرده و تبدیل به بیلی روبین کنژوگه میشود. بیلی روبین کنژوگه محلول در آب بوده و در حالت سلامت به مقدار بسیار ناچیز( حدود 2/0 ) در خون وجود دارد. بیلی روبین بعد از کنژوگاسیون وارد صفرا شده و از آنجا وارد روده کوچک میشود. قسمتی از بیلیروبین کنژوگه تحت اثرز آنزیم گلوکورونیداز به حالت غیر کنژوگه و در نهایت تحت اثر تغییرات بیشتر به اوروبیلینوژن تبدیل میشود. قسمتی از آن  بازجذب شده و به صورت اوروبیلین از طریق ادرار دفع میشود و قسمتی از اوروبیلینوژن نیز وارد روده بزرگ شده و به استرکوبیلینوژن تبدیل میشود و در نهایت به صورت استرکوبیلین از طریق مدفوع دفع میشود و باعث ایجاد رنگ قهوه ای در مدفوع میشود. بیلی روبین در حالت سلامت در ادرار به میزان بسیار کم وجود دارد و باعث ایجاد رنگ زرد ادرار میشود. بیلی روبین کنژوگه توسط معرف دیازو به صورت مستقیم وارد واکنش شده و اندازه گیری میشود از این رو به آن بیلیروبین مستقیم گفته میشود در حالیکه بیلی روبین غیرکنژوگه...:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
AFP آلفا فیتو پروتئین، پروتئین تولید شده توسط کیسه زرده جنینی،مجاری گوارشی جنینی و درنهایت توسط کبد جنین میباشد . سطح این پروتئین در سرم جنین تا پایان 3 ماهه اول بارداری افزایش دارد و بعد از آن شروع به کاهش میکند. در این مدت چون جنین این پروتئین را در ادرار خود دفع میکند بنابراین سطح آلفا فیتو پروتئین مایع آمنیوتیک بازتابی از سطح این پروتئین در سرم نوزاد میباشد.بعد از تولد میزان آن در خون کم میشود. این پروتئین در دوران جنینی به رسپتورهای استرادیول متصل میشود. از این پروتئین و اندازه گیری سطح آن در سرم مادر و یا مایع آمنیوتیک در دوران بارداری برای تعیین ریسک ابتلای فرزند به سندرم داون وسایر ناهنجاری های جنینی استفاده میشود. میزان این پروتئین در افرادی با نوع خاصی از سرطان سلولهای کبدی به نام هپاتو سلولار کارسینوما و نیز در سرطان هایی بامنشاء جنینی مانند سرطان بیضه بالا میرود. بنابر این...:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی

آمیلاز آنزیم ساخته شده توسط پانکراس میباشد که از پانکراس به دوازدهه ترشح شده و به هضم غذاهای نشاسته ای در روده باریک کمک میکند. میزان این آنزیم در آسیب سلولهای پانکراس در بیماری پانکراتیت و سایر بیماری های پانکراس مانند انسداد مجاری پانکراس در خون   افزایش میابد بنابراین در موارد وجود علائم مربوط به بیماریهای پانکراس مانند درد شدید شکمی، تب، کاهش اشتها و استفراغ این تست درخواست میشود. میزان آمیلاز سرم در التهاب خوش خیم پانکراس کمی افزایش یافته و بعد از 2 روز کاهش میابد و از این الگو میتوان در تشخیص این نوع بیماری استفاده نمود. همچنین گاها از این آنزیم در بررسی...:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
تومورمارکرها موادی اغلب با ماهیت پروتئینی میباشند که توسط بافتهای مختلف بدن در پاسخ به سرطانها و گاها توسط خود بافت سرطانی تولید میشود. برخی از این تومورمارکرها غیر اختصاصی و گاها برخی اختصاص به یک بافت خاص دارند. همچنین گاها این مواد در پاسخ به شرایط التهابی و بیماری زای مختلف غیر از سرطان نیز تولید میشوند بنابراین نمیتوان صرفا بر اساس این مارکرها به تشخیص قطعی سرطان رسید. اگرچه تومور مارکرها را میتوان به عنوان یک تست بررسی و غربالگری اولیه ...

:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
   5HIAA  هیدروکسی ایندول استیک اسید یک تحریک کننده ماهیچه ای و یک متابولیت اولیه از هورمون سروتونین میباشد. سروتونین یک هورمون تولید شده از اسید آمینه تریپتوفان است که عمدتا توسط سیستم عصبی مرکزی و به ویژه سلولهای مغزی تولید شده و نقش یک نوروترنسمیتر را در انتقال پیام های عصبی دارد و در مقادیر کمتر توسط سلولهای ریه و معده نیز تولید میشود. سروتونین اعمالی مانند انتقال پیام های عصبی، انقباض ماهیچه های صاف موجود در دیواره عروق و تنظیم سیکل خواب را انجام میدهد.. بعد از استفاده توسط بدن سروتونین در کبد متابولیزه شده و به 5HIAA تبدیل شده و از طریق ادرار دفع میشود. در شرایط عادی مقادیر کمی از این متابولیت در ادرار حضور دارد ولی تحت شرایطی ...:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
Artheriol blood gaz=ABG این تست به منظور بررسی میزان اکسیژن و دی اکسید کربن خون و همچنین بررسی PH خون کاربرد دارد. این تست معمولا در شرایطی مانند مشکلات تنفسی شامل تنگی نفس شدید و یا افزایش میزان تنفس(hyper ventilation)، شک به اختلالات کلیوی و همچنین اختلالات متابولیک در خواست شده و نمایی از میزان O2 و CO2 و همچنین تعادل اسید و باز بدن را فراهم میکند. معمولا بدن قادر به تنظیم تغییرات جزئی در این پارامترها و تطابق خود با آنها میباشد ولی در شرایط حاد که بدن قادر به این تنظیم نیست نیاز به درمانهای پزشکی و دارویی خواهد داشت. این تست روی خون شریانی که اغلب از شریان رادیال به دست می آید انجام میشود. در این تست پارامترهای زیر ...

 

 :: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
تست HbA1c یک تست پر کاربرد جهت بررسی وضعیت قند بیماران دیابتی در چند ماه گذشته و با هدف نزدیک نگهداشتن وضعیت قند این بیماران به وضعیت نرمال میباشد. این کار باعث جلوگیری از عوارض بیماری دیابت مانند ناراحتی های کلیوی ، بینایی، زخم ناشی از دیابت و سایر عوارض میشود. این تست در ابتدای تشخیص دیابت به منظور وضعیت و میزان قند کنترل نشده بیمار در طی ماه های اخیر و  بعد از تشخیص به صورت چندین بار در سال به منظور کنترل وضعیت قند بیمار در خواست میشود.

بسته به وضعیت بیمار و نوع دیابت او و همچنین نظر پزشک این تست چندین بار در سال تکرار میشود. پیشنهاد سازمان آمریکایی دیابت ADA به این صورت است که اگر فرد مبتلا به دیابت تیپ 1 میباشد و یا مبتلا به دیابت تیپ 2 است که از انسولین استفاده میکند 4 بار در سال و در صورت ابتلا به دیابت تیپ 2 بدون درمان با انسولین به صورت 2 بار در سال تکرار شود. افزایشی معادل ۱٪ در میزانHbA1c معادل افزایش حدود 30mg% در میزان قند خون است. به عنوان مثال میزان 6٪ از HbA1c معادل قندی حدود 135mg% و HbA1c 9٪ معادل قند خون 245 میباشد.بهترین حالت HbA1c در افراد دیابتی که بیانگر کنترل خوب قند خون میباشد حدود 6٪ میباشد.

متد اندازه گیری این Hb به روش کروماتوگرافی ستونی میباشد. در این روش بعد از لیز کردن گلبولهای قرمز به وسیله محلول مخصوص موجود در کیت و طی چندین مرحله زه کشی میزان HbA1c را محاسبه میکنند.

باید توجه داشت که در موارد هموگلوبین های غیرطبیعی مانند سیکل سل میزان هموگلوبین1 A کمتر از حد طبیعی بوده و این موضوع در نتایج تستها تاثیر گذار میباشد همچنین در آنمی های همولیتیک که لیز گلوبولی وجود دارد و در موارد خونریزیهای شدید نتایج کاذب ایجاد میگردد.:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
تست ANA تستی در خواستی جهت بررسی بیماریهای اتوایمیون و به ویژه بیماری لوپوس میباشد. بسته به علائم بالینی و تشخیص احتمالی بیماری این تست همراه با یک یا تعداد بیشتر تستهای مربوط به جستجوی آنتی بادی  در خواست میشود، همچنین اغلب این تست همراه با تستهای التهابی مانند ESR و CRP درخواست میشود و در نهایت با توجه به نتایج این تستها و علائم بالینی بیمار پزشک به تشخیص صحیح میرسد.میزان این آنتی بادی با روشهای مختلف ایمنولوژی مانند الایزا میتواند بررسی شود ولی بهترین روش برای اندازه گیری این آنتی بادی روش ایمنوفلورسنت غیر مستقیمIFA میباشد. در این تست نتایج با الگوی حاصله از کنترل منفی و همچنین الگوی حاصل از 3 استاندارد با 3 تیتر مختلف به عنوان نتیجه مثبت مقایسه شده و در نهایت بر اساس یک تیتر معین میزان این آنتی بادی گزارش میشود. تیتر های پایین ...:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
بیماری سیلیاک یا انتروپاتی حساس به گلوتن به وسیله آتروفی پرزهای روده کوچک و ایجاد یک سطح صاف در مخاط روده کوچک مشخص میشود.این  بیماری به دنبال عدم تحمل گلیادین( یک جزء محلول در الکل از گلوتن گندم) ایجاد میشود. علائم این بیماری به دنبال داشتن یک رژیم غذایی عاری از گندم مرتفع شده و در صورت مصرف این مواد علائم مجددا ظاهر میشوند. این بیماری یک بیماری ارثی بوده و مرتبط با HLA کلاس 2 میباشد ( در بیش از 95٪ از افراد DQ2 enREFd ,DQA1 0501,DQB1 0201 وجود دارد). شروع این بیماری در هر سنی میتواند باشد ولی بیشترین موارد در سنین کودکی آغاز میشود. شیوع بیماری نیز از 1 نفر در هر 4000 نفر تا 1 نفر از هر 300 نفر در کشورهای اروپایی متغیر میباشد.

تشخیص:

تشخیص این بیماری به وسیله...:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
Thyroid peroxidase (TPO یک گلیکو پروتئین باند به غشا غده تیروئید  و یک آنزیم اصلی در مراحل چندگانه سنتز هورمونهای تیروئیدی میباشد. همچنین TPO یکی از 3 اتو آنتی ژن مهم در غده تیرئید در کنار تیروگلبولین(Tg) و رسپتور TSH میباشد.حضور اتو آنتی بادی بر ضد TPOو Tg  امروزه به عنوان بهترین مارکر تشخیص اختلالات اتوایمیون تیروئید و افتراق این اختلال از هیپوتیروئیدیسم نهفته میباشد. در حدود 98٪ بیماران با اختلال اتوایمیون تیروئید حضور این اتو آنتی بادی ها به خوبی دیده شده است. آنتی بادی علیه TPO در 97٪-71٪ از بیماران مبتلا به بیماری گریوز و در 99٪-91٪ از بیماران مبتلا به هاشیماتو دیده شده است. این اتوآنتی بادی ها با مقادیر بسیار کم در هیپر تیروئیدیسم، آدنوکارسینومای تیروئید و همچنین گاها در افراد سالم دیده مشود.همچنین در بررسی ها دیده شده است که حضور مقادیر کم این اتوآنتی بادی ها میتواند به عنوان یک ریسک فاکتور در فرد برای ابتلا به اختلالات اتوایمیون تیروئید در آینده باشند بنابراین حضور این ٱنتی بادی ها ارزش پیش آگهی نیز دارند.

اندازه گیری:

اتو آنتی بادی بر ضد این مارکرها را با روشهای الایزا میتوان به خوبی ردیابی کرد. در این روشها سرم بیمار را بعد از رقیق سازی به نسبت مشخص  با محلول موجود در کیت  به ول های coat شده با آنتی ژن مانند TPO اضافه کرده و برای مدت زمان مشخص انکوبه میکنند. در این زمان اگر آتو آنتی بادی ها در سرم فرد حضور داشته باشند به آنتی ژن ته ول ها باند میشود. در مرحله بعد پس از انجام مراحل شستشو آنتی هیومن کنژوگه شده با آنزیم Horseradish peroxidase به ول ها اضافه شده و در مرحله آخر پس از اتمام انکوباسیون با آنتی بادی نشاندار و شستشو، سوبسترا که تترا متیل بنزیدین(TMB) میباشد اضافه میشود. میزان رنگ ایجاد شده توسط دستگاه ELIZA READER خوانده میشود. شدت رنگ مطرح کننده میزان اتوآنتی بادی ها میباشد.:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
وسترن بلات یکی از متدهای ایمنواسی میباشد که برای آشکار سازی پروتئین در بافتها و مایعات مختلف کاربرد دارد. این روش یک روش ترکیبی از الکتروفورز و انتقال پروتئین ها به یک فاز جامد میباشد. وسترن بلات اغلب به عنوان یک روش برای بررسی و تائید حضور یک آنتی بادی در بدن برای تائید بیماری هایی مانند ایدز و یا بیماری لایم میباشد. برای انجام این تست نمونه به صورت یک لکه در انتهای لایه ژل قرار داده میشود. معمولا نمونه ها و کنترل با رعایت فاصله مناسب در کنار هم قرار داده میشوند.پروتئین موجود در نمونه تحت جریان الکتریکی که در محیط ایجاد میشود بر اساس سایز از یکدیگر جدا شده و باندهایی را بر روی این لایه ژل ایجاد میکنند. سپس این نوار های ایجاد شده از نمونه و کنترل به یک غشا نیتروسلولز از طریق تماس غشا با ژل انتقال داده میشود و در نهایت برای آشکارسازی پروتئین های موجود در نمونه که به غشا اتصال پیدا کرده اند از آنتی بادی نشانه دار ضد پروتئین مورد نظر استفاده میشود. برای مثال برای تائید بیماری ایدز بعد از جداسازی پروتئین ها و انتقال به غشا آنتی بادی نشاندار علیه آنتی بادی ساخته شده در بدن انسان به غشا اضافه کرده و در انتها از مقایسه باندهای آشکار شده با الگوهای حاصل از کنترل مثبت و منفی به تائید بیماری و یا رد آن میپردازند.

:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی

بررسي ادرار تاريخچه‌اي بس قديمي دارد بطوريكه طبيبان ما در هزار سال پيش و بيشتر از آن، براي تشخيص بيماري به بررسي ادرار در مقابل نور با ديدن ظاهر و رنگ و كدرت و مزه و بوي و ... مي‌پرداختند.

همانطوريكه مي‌دانيم دستگاه ادرار اعمال بسيار مهمي را انجام مي‌دهد كه يكي از مهمترين آنها عمل فيلتراسيون و حذف مواد زائد و سمي از بدن و جلوگيري از دفع مواد مورد نياز و ضروري است.

در ابتدا نگاهي به معناي دو اصطلاح اليگوري و‌آنوري مي‌اندازيم.  به ادامه مطلب مراجعه نمایید.:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی

همانطور كه مي‌دانيد تستهاي الايزا برپايه اندازه‌گيري كمپلكس رنگي آنتي‌ژن و آنتي‌بادي استوار است، گاهي اوقات براي همكاران محترم در اخذ نتايج صحيح، مشكلاتي پيش مي‌آيد، كه باعث بدست آمدن جوابهاي غير واقعي مي‌شود، لذا بر آن شديم تا مروري بر منابع خطا در روش‌هاي الايزا داشته باشيم، اميد است با رعايت موارد ياد شده دقيق‌ترين نتايج در تست‌هاي الايزا حاصل شوند.

نكاتي كه بايد ...:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
کنترل کیفی لوپ ها از اهمیت خاصی برخوردار است به ویژه در آزمایشگاه میکروب شناسی که اغلب نیاز به شمارش کلنی ها داریم. برای کنترل کیفی لوپ به روش زیر میتوان عمل کرد:

۱) ۱۰ لوله آزمایش برداشته و در هرکدام ۳ میلی لتر آب مقطر بریزید.

۲)در ۵ عدد از لوله ها توسط  لوپی که قصد کنترل کردن آن را داریم یک لوپ از  رنگهای مختلفی مانند سافرانین یا  بلودومتیلن رقیق شده حل میکنیم.

۳) در ۵ لوله باقی مانده نیز در هرکدام توسط سمپلری که قبلا کنترل کیفی آن انجام شده ۱/۰ میکرولیتر از همان رنگ را برداشته و در هر لوله حل میکنیم.

۴) جذب نوری هر لوله را در طول موج ۶۳۰nm خوانده و سپس از فورمول زیر استفاده میکینم. میزان بایاس محاسبه شده از فورمول زیر باید زیر 2٪ باشد.

  ( میانگین جذب نوری لوپ- میانگین جذب نوری سمپلر )  ×۱۰۰


                             میانگین جذب نوری سمپلر:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا): آزمايش ساده اي که مي تواند سرطان ريه را در مراحل اوليه آن تشخيص دهد، مي تواند راهبرد نويدبخشي براي افزايش طول عمر بيماران باشد.
به گزارش خبرگزاري رويترز از شيکاگو، تنها 15درصد احتمال دارد دو سال عمر بيماران افزايش يابد چرا که اين بيماري که سالانه 3/1 ميليون نفر را در سراسر جهان به کام مرگ مي کشاند، اغلب در مراحل پيشرفته تشخيص داده مي شود.
يافته هاي اوليه مطالعه اي که در نشست سالانه جامعه آمريکايي سرطان شناسي باليني ارائه شد حاکي از آن است که در خون نشانه هاي ژنتيکي خاصي براي سرطان ريه وجود دارد و مي توان با استفاده از آزمايش خون، سرطان ريه را با 88 درصد صحت تشخيص داد.
آثار ژنتيکي سرطان ريه در خون، براي تشخيص اين بيماري مناسب هستند و ابتلا به اين بيماري ظرف دو سال آينده را پيش بيني مي کنند.
دکتر "توماس زاندر" از درمانگاه دانشگاه کلن و مجري اين تحقيقات مي گويد براي تاييد اين يافته ها بايد تحقيقات بيشتري انجام گيرد.
به گفته وي تشخيص زود هنگام سرطان ريه يک نياز اساسي است.:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
هپاتیت اتوایمیون یکی از بیماری های کبدی میباشد که در اثر اختلا در عمل سیستم ایمنی ایجاد میشود. این بیماری بر 3 تیپ میباشد که تیپ 1 شایعترین فرم آن بوده و در زنان جوان دیده میشود، تیپ 2 در بیماران با هپاتیت C مزمن و تیپ 3 که نادر ترین فرم بیماری است مانند تیپ 1 در زنان جوان مشاهده میشود. در صورت تشخیص سریع و به موقع این بیماری خیلی خوب قابل کنترل و درمان میباشد ولی در صورت به تعویق افتادن پروسه تشخیص با پیش آگهی مناسبی رو به رو نخواهیم بود. همچنین افتراق این بیماری از هپاتیت های...:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
کمپلکس تروپونین شامل ۳ زیر واحد cTnC ,cTnT,cTnI میباشد که هر سه در شبکه های انقباضی ماهیچه های مخطط قرار گرفته اند و به صورت آزاد در جریان خون وجود ندارند. هر سه به عنوان یک مارکر اختصاصی سکته های قلبی حاد کاربرد دارند ولی از این بین تروپونین I اختصاصی تر از 2 جزء دیگر میباشد. این زیر واحد در N ترمینال خود ...:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
با توجه به حساس بودن ناراحتی های قلبی و اهمیت درمان به موقع این وضعیت میتوان گفت که تشخیص سریع و به موقع از اهمیت خاصی برخوردار است. افرادی که تحت این برنامه تشخیصی قرار میگیرند عبارتند از افراد با علائم خاص بیماری های قلبی مانند: تنفس کوتاه، درد قفسه سینه، داشتن درد در سمت چپ بدن به ویژه در دست چپ، تهوع و احساس بی وزنی سر.

اقدامات تشخیصی عبارتند از :

 :: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
تست G6PD

این تست برای بررسی کمبود آنزیمG6PD در بیماران دچار همولیز پس از مصرف برخی داروهای  و مواد غذایی اکسید کننده کاربرد دارد.

شرح آزمایش: G6PD آنزیم مسیر سوخت و ساز گلوکز است. کمبود این آنزیم باعث رسوب هموگلوبین و تغییر غشای گلبول قرمز میشود که این امر میتواند باعث ایجاد درجات مختلفی از همولیز ...:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
تست تشخیص HIV برروی نمونه بزاق یک تست مفید بوده که در مدت 40-20 دقیقه جواب داده و جایگزین خوبی برای انجام همین تست برروی خون میباشد.

این تست جدید برروی مواد مترشحه مخاط دهان(OMT=Oral mucosal transudate) انجام میشود. این ماده از پایه لثه ها ترشح شده و سپس در حفره دهان تبدیل به بزاق میشود. طی بررسی ها دیده شده که میزان آنتی بادی موجود در OMT با پلاسما کاملا مطابقت دارد و در نتیجه این تست میتواند به عنوان یک جایگزین به جای تست خون در نظر گرفته شود. اساس این تست بر پایه ایمینوکروماتوگرافی میباشد. در انجام این تست ابتدا نمونه بزاق برروی یک نوار گرفته شده و این نوار در داخل لوله ای که حاوی محلول اختصاصی تست میباشد قرار داده میشود. بعد از 40-20 دقیقه این نوار از نظر ایجاد خط بنفش رنگ در محل نمونه بررسی میشود. وجود این رنگ به منزله مثبت بودن تست است.

تست فوق در 1222 مادر باردار در آزمایشگاهی در هند انجام شد و در مادران با نتیجه مثبت این نتایج با نتایج حاصل از سرم مورد مقایسه قرار گرفت و دیده شد که نتایج در هردو تست دقیقا با یکدیگر مطابقت دارد.

این تست به عنوان یک تست سودمند غربالگری در مادران باردار به منظور تشخیص سریع HIV و جلوگیری از انتقال آن به جنین میباشد.:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
 همانطور که میدانید پروتئین ها از اجزای مهم خون در بدن بوده که برای همه سلولها و بافت های بدن یک ماده حیاتی و مهم محسوب میشود. پروتئین های خون به ۲ دسته کلی آلبومین و گلبولین تقسیم میشوند. آلبومین  ناقل بسیاری از مولکولهای کوچک در بدن میباشد ولی در عین حال مهم ترین وظیفه آن حفظ فشار اسمزی بدن است و گلوبولین ها شامل آلفا۱ ،آلفا۲ ،بتا و گاما گلبولینها میباشد.

موارد درخواست اندازه گیری توتال پروتئین:...:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
آرتریت روماتوئید یکی از بیماریهای اتو ایمیون میباشد که باعث التهاب غشای اطراف مفاصل و در نتیجه باعث بروز علائمی مانند درد مفاصل و تغییرات شکل مفاصل و در نهایت کاهش حرکات بدن میشود. این بیماری در زنان ۳-۲ برابر بیشتر از مردان بوده و اغلب در سنین بین ۶۰-۴۰ سالگی اتفاق میافتد. در این بیماری گلبولهای سفید خون از گردش خون به مایع مفصلی آمده و به غشای اطراف مفاصل(synovium) حمله کرده و در نتیجه باعث التهاب این غشا میشوند. در اثر این التهاب پروتئین هایی آزاد میشود که در طول زمان باعث ضخیم شدن غشای فوق شده و در نهایت علائم بارز میشود. علت دقیقی برای این بیماری هنوز مطرح نشده است ولی گفته میشود زمینه های ژنتیکی به همراه فاکتورهای محیطی مانند سیگار کشیدن، سبک زندگی و ویروسها در ایجاد این بیماری مهم میباشند. علائم بالینی این بیماری شامل درد مفاصل، التهاب مفاصل،دستان قرمز و ورم کرده، تورم و درد مفاصل در صبح به مدت حداقل ۳۰ دقیقه، تب و کاهش وزن میباشد. در اغلب موارد این بیماری در مراحل اولیه چندین مفصل کوچک را به صورت همزمان و اغلب در دست،کمر و گردن درگیر میکند.

تشخیص: در تشخیص این بیماری از تستهای مختلفی استفاده میشود که شاید مهمترین این تستها تست RF میباشد. تست RF که تست سرولوژیک استاندارد برای تشخیصRA به شمار میرود فقط 95-90% Specificity دارد (تنها در روش ELISA ، نه روشهای ضعیف تر دیگر مثل آگلوتیناسیون، نفلومتری و...). اما RF نوع IgM نه اختصاصی ونه جهت تشخیص RA کاملا حساس می باشد.

با توجه به اینکه تشخیص این بیماری در مراحل اولیه در کنترل بماری و جلوگیری از پیشرفت علائم میباشد بنابراین استفاده از تستهای دقیق تری که امکان تشخیص بیماری را در مراحل ابتدایی فراهم کند بسیار ضروری میباشد. تستی که به این منظور استفاده میشود تست Anti-CCP (آنتی بادی ضد پروتئین های حلقوی سیترولینه شده )میباشد.

سیستم آتوآنتی بادی ضد CCP یک گروه از اتو آنتی بادیها هستند که واکنش گسترده بر علیه پروتئینهای حاوی آرژینین که به سیترولین تغییر یافته اند ، نشان میدهد . این اتوآنتی بادی ها شامل: آنتی پری نوکلئر فاکتور(APF) ، آنتی کراتین آنتی بادی(AKA) ، آنتی فیلاگرین آنتی بادی(AFA) و آنتیCCP از نوع IgG می باشند.نتایج تحقیقات مختلف بیانگر این نظریه است که سیترولینه شدن پروتئینها در داخل فضای ملتهب موضع که مبتلا به RA می باشد ممکن است در اثر آپوپتوزیس (مرگ برنامه ریزی شده وتریجی سلول) باشد.

انجام تست  Anti CCP که به روش الایزا انجام می شود 98% Specificity در سرم خون بیماران با RA قطعی (Definite or Established ) و 96% اختصاصیت در سرم خون بیماران با RA Early (کمتر از یکسال از شروع علایم بیماری) نشان می دهد.

در کاربرد های کلینیکی ترکیب آزمایش Anti-CCP وRF حساسیت سرولوژیک تشخیص RA را بهبود می بخشد.

IU/mL 15 Anti-CCP> در سرم ، مثبت تلقی می شود.

سیستم اتوآنتی بادی های ضد CCP ، RA نوع مخرب (Erosive ) وسیربیماری خیلی شدید ارتباط فراوان دارد. بنابراین از این تست برای انتخاب نوع درمان مناسب نیز میتوان استفاده نمود. نکته ظریف تر اینکه Anti-CCP در تعیین افراد مبتلا به RA حتی سالها قبل از شروع علایم و سینوویت مخرب می توان بکار برد (البته در حدود یک سوم موارد بصورت Predictor هستند).

مسلماً این پیشگویی ابتلا به RA، همراه در ترکیب با ارزیابی جهت سایر ریسک فاکتورهای پیدایش RA یعنی زمینه مساعد ژنتیک ، سابقه فامیلی مثبت و وجود سایر اتوآنتی بادیها موثرتر خواهد بود. نکته آخر اینکه تحقیقات اخیر نشان می دهد اگر طول مدت بیماری RA کوتاهتر باشد، با درمان سطح آنتی CCP بیشتر کاهش می یابد .:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
مالاریا بیماری عفونی ناشی از گزش پشه از جنس آنوفل می باشد که از طریق انتقال انگل مالاریا از جنس پلاسمودیوم ایجاد می شود. این بیماری در اکثر نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری کره زمین رایج می باشد.   هر ساله 350 تا 500 مورد جدید عفونت به این انگل و یک تا سه میلیون مرگ و میر در سراسر جهان گزارش می گردد. اکثر موارد مرگ و میر در نواحی اطراف صحرای آفریقا به وقوع می پیوندد که نیاز به پرسنل آشنا و امکانات تشخیصی مناسب دراین مناطق به شدت احساس می شود.
روشها و تکنیکهای جاری تشخیصی مالاریا نیازمند افراد کارآزموده جهت رنگ آمیزی اسلاید و جستجو برای انگل ها و روشهای بررسی DNA و در نهایت مرحله شمارش تمامی سلولهای آلوده به انگل می باشد. صحت و کار آمدی این روشها به مهارت و امکانات و تجهیزات مورد استفاده بستگی دارد. بر عکس در روش جدیدی که دانشمندان در حال بررسی، تکمیل و کاربردی کردن نهایی آن هستند شناسایی این انگل ها و شمارش سلولهای آلوده به انگل به سهولت و توسط افرادی با آموزش های اولیه ساده و کارآمد قابل اجراست. در این روش که بر اساس خاصیت فیزیکی نوری بنام  THG (Third Harmonic Generation ) معروف است، شناسای انگل به راحتی انجام می گیرد. انگل مالاریا ماده ای کریستالی بنام هموزئین-آ (Hemozein-a) تولید    می کند که  بر اساس این روش در صورتی که در محیط انگل مالاریا وجود داشته باشد با تابش اشعه لیزر مادون قرمز به محیط و ایجاد خاصیت نوری THG تابشی به رنگ آبی از سلول آزاد خواهد شد.
به گفته رئیس این تیم تحقیقاتی، این روش توانسته است ساده ترین، سریعترین و کاربردی ترین روش تشخیص و ردیابی انگل مالاریا را در نمونه های خون به ارمغان آورد. محققان امیدوراند با ترکیب و آداپتاسیون تکنیکیهای جاری مانند لیزر ، فیبر نوری و تکنیکهای مختلف مورد استفاده در فلوسایتومتری با این روش و تکنولوژی جدید، آنرا از حالت آزمایشگاهی در آورده  و به صورت کاربردی در آزمایشگاهها و مراکز درمانی مختلف تبدیل نمایند.
این محققان در صددند تا دستگاهی را بر همین اساس طراحی نمایند که پزشک با تزریق نمونه خون بیمار به دستگاه بتواند به سادگی و صحت بسیار بالایی شمارش دقیقی از تعداد سلولهای آلوده به انگل را بدست آورد.

منبع:http://www.med-labjour.com:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی

در گذشته برای بررسی سرطان پروستات اسید فسفاتاز پروستاتی را اندازه میگرفتند اما انجام آن از حساسیت و ویژگی خاص بافتی برخوردار نبود تا اینکه محققان به آنتی ژن ویژه پروستاتی یا PSA دست یافتند و امروزه این شاخص مهمترین شاخص توموری برای بررسی سرطان پروستات میباشد.با توجه به اینکه در مردان سرطان پروستات دومین علت شایع مرگ و میر ناشی از سرطان میباشد امروزه:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
موضوعات
برچسب ها
آرشیو مطالب
امكانات جانبي

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

purchase vpn

بازی اندروید