درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
امكانات جانبي
   5HIAA  هیدروکسی ایندول استیک اسید یک تحریک کننده ماهیچه ای و یک متابولیت اولیه از هورمون سروتونین میباشد. سروتونین یک هورمون تولید شده از اسید آمینه تریپتوفان است که عمدتا توسط سیستم عصبی مرکزی و به ویژه سلولهای مغزی تولید شده و نقش یک نوروترنسمیتر را در انتقال پیام های عصبی دارد و در مقادیر کمتر توسط سلولهای ریه و معده نیز تولید میشود. سروتونین اعمالی مانند انتقال پیام های عصبی، انقباض ماهیچه های صاف موجود در دیواره عروق و تنظیم سیکل خواب را انجام میدهد.. بعد از استفاده توسط بدن سروتونین در کبد متابولیزه شده و به 5HIAA تبدیل شده و از طریق ادرار دفع میشود. در شرایط عادی مقادیر کمی از این متابولیت در ادرار حضور دارد ولی تحت شرایطی ...:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی

.:. یک برگ در اثر تماس با نبوغ انسان به ابریشم تبدیل می شود.

.:. یک مشت خاک در اثر تماس با نبوغ انسان به قصری مبدل می شود.

.:. یک درخت سرو در اثر تماس با نبوغ انسان دگرگون میشود و شکل معبدی می گیرد.

.:. یک رشته پشم گوسفند در اثر تماس با ابتکار انسان به صورت لباسی فاخر در می آید.

::. اگر در برگ ،خاک،چوب،و پشم این امکان هست که ارزش خود را از طریق انسان صد برابر بلکه هزار برابر کنند آیا من نمی توانم با این بدن خاکی که نام مرا حمل می کند چنان کنم.

« آگ ماندینو »

 متن بالا را از وبلاگ لابراتور پزشکی http://medlab.blogfa.com گرفتم. پیشنهاد میکنم یه سری با این وبلاگ بزنید. جالبه:: موضوعات مرتبط: آنتراکت
Artheriol blood gaz=ABG این تست به منظور بررسی میزان اکسیژن و دی اکسید کربن خون و همچنین بررسی PH خون کاربرد دارد. این تست معمولا در شرایطی مانند مشکلات تنفسی شامل تنگی نفس شدید و یا افزایش میزان تنفس(hyper ventilation)، شک به اختلالات کلیوی و همچنین اختلالات متابولیک در خواست شده و نمایی از میزان O2 و CO2 و همچنین تعادل اسید و باز بدن را فراهم میکند. معمولا بدن قادر به تنظیم تغییرات جزئی در این پارامترها و تطابق خود با آنها میباشد ولی در شرایط حاد که بدن قادر به این تنظیم نیست نیاز به درمانهای پزشکی و دارویی خواهد داشت. این تست روی خون شریانی که اغلب از شریان رادیال به دست می آید انجام میشود. در این تست پارامترهای زیر ...

 

 :: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
بازهم مینویسم که:

مادر گل سرسبد زندگیم و پدر کوهی استوار که پشت و پناهم در زندگی است و اینبار میگویم که پدرم امیدوارم همیشه سایه مهرت را روی سرم احساس کنم.

تولد حضرت علی (ع) و روز پدر را به همه پدرای خوب این مرز و بوم و به ویژه پدر گل خودم تبریک میگویم.:: موضوعات مرتبط: آنتراکت
محققان آمريکايي نشان داده اند که از سلول هاي بنيادي جنيني موش مي توان قلب درست کرد .
به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، اين يافته فن استفاده از سلول هاي بنيادي را براي درمان بيماري هاي قلبي قويتر مي کند.
محققان "دانشکده پزشکي دانشگاه واشنگتن" در "سنت لوييس" کشف کردند که ژن Mesp1 سلول هاي بنيادي جنيني موش را به بخش هايي از قلب تبديل مي کند و آنها را به محلي که قلب تشکيل مي شود منتقل مي کند.
محققان اکنون در حال آزمايش اين موضوع هستند که آيا سلول هاي بنيادي که در معرض ژن Mesp1 قرار گرفته اند مي توانند به ترميم بخش هاي آسيب ديده قلب موش ها کمک کنند يا خير.
دکتر "کنت مورفي" پروفسور پاتولوژي و ايمني شناسي و نويسنده ارشد اين مطالعه گفت، فقط با اين ژن نمي توانيم سلول هاي بنيادي را به ترميم بخش هاي آسيب ديده قلب وادار کنيم اما ژن يک قطعه اصلي از اين معما به شمار مي رود.
وي افزود، اين ژن شبيه نخستين مهره دومينو در يک زنجيره است: پروتئين Mesp1 ژن هايي را فعال مي کند که ساير پروتئين هاي مهم را مي سازندو اين ژن ها نيز به نوبه خود ساير ژن ها را فعال مي کنند.
نتيجه نهايي اين دومينوهاي ژنتيک پي در پي همان چيزي است که کل سيستم قلبي عروقي ما را تشکيل مي دهد.
اين مطالعه در مجله


:: موضوعات مرتبط: ژنتیک و بیوتکنولوژی
تست HbA1c یک تست پر کاربرد جهت بررسی وضعیت قند بیماران دیابتی در چند ماه گذشته و با هدف نزدیک نگهداشتن وضعیت قند این بیماران به وضعیت نرمال میباشد. این کار باعث جلوگیری از عوارض بیماری دیابت مانند ناراحتی های کلیوی ، بینایی، زخم ناشی از دیابت و سایر عوارض میشود. این تست در ابتدای تشخیص دیابت به منظور وضعیت و میزان قند کنترل نشده بیمار در طی ماه های اخیر و  بعد از تشخیص به صورت چندین بار در سال به منظور کنترل وضعیت قند بیمار در خواست میشود.

بسته به وضعیت بیمار و نوع دیابت او و همچنین نظر پزشک این تست چندین بار در سال تکرار میشود. پیشنهاد سازمان آمریکایی دیابت ADA به این صورت است که اگر فرد مبتلا به دیابت تیپ 1 میباشد و یا مبتلا به دیابت تیپ 2 است که از انسولین استفاده میکند 4 بار در سال و در صورت ابتلا به دیابت تیپ 2 بدون درمان با انسولین به صورت 2 بار در سال تکرار شود. افزایشی معادل ۱٪ در میزانHbA1c معادل افزایش حدود 30mg% در میزان قند خون است. به عنوان مثال میزان 6٪ از HbA1c معادل قندی حدود 135mg% و HbA1c 9٪ معادل قند خون 245 میباشد.بهترین حالت HbA1c در افراد دیابتی که بیانگر کنترل خوب قند خون میباشد حدود 6٪ میباشد.

متد اندازه گیری این Hb به روش کروماتوگرافی ستونی میباشد. در این روش بعد از لیز کردن گلبولهای قرمز به وسیله محلول مخصوص موجود در کیت و طی چندین مرحله زه کشی میزان HbA1c را محاسبه میکنند.

باید توجه داشت که در موارد هموگلوبین های غیرطبیعی مانند سیکل سل میزان هموگلوبین1 A کمتر از حد طبیعی بوده و این موضوع در نتایج تستها تاثیر گذار میباشد همچنین در آنمی های همولیتیک که لیز گلوبولی وجود دارد و در موارد خونریزیهای شدید نتایج کاذب ایجاد میگردد.:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
تست ANA تستی در خواستی جهت بررسی بیماریهای اتوایمیون و به ویژه بیماری لوپوس میباشد. بسته به علائم بالینی و تشخیص احتمالی بیماری این تست همراه با یک یا تعداد بیشتر تستهای مربوط به جستجوی آنتی بادی  در خواست میشود، همچنین اغلب این تست همراه با تستهای التهابی مانند ESR و CRP درخواست میشود و در نهایت با توجه به نتایج این تستها و علائم بالینی بیمار پزشک به تشخیص صحیح میرسد.میزان این آنتی بادی با روشهای مختلف ایمنولوژی مانند الایزا میتواند بررسی شود ولی بهترین روش برای اندازه گیری این آنتی بادی روش ایمنوفلورسنت غیر مستقیمIFA میباشد. در این تست نتایج با الگوی حاصله از کنترل منفی و همچنین الگوی حاصل از 3 استاندارد با 3 تیتر مختلف به عنوان نتیجه مثبت مقایسه شده و در نهایت بر اساس یک تیتر معین میزان این آنتی بادی گزارش میشود. تیتر های پایین ...:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
بیماری سیلیاک یا انتروپاتی حساس به گلوتن به وسیله آتروفی پرزهای روده کوچک و ایجاد یک سطح صاف در مخاط روده کوچک مشخص میشود.این  بیماری به دنبال عدم تحمل گلیادین( یک جزء محلول در الکل از گلوتن گندم) ایجاد میشود. علائم این بیماری به دنبال داشتن یک رژیم غذایی عاری از گندم مرتفع شده و در صورت مصرف این مواد علائم مجددا ظاهر میشوند. این بیماری یک بیماری ارثی بوده و مرتبط با HLA کلاس 2 میباشد ( در بیش از 95٪ از افراد DQ2 enREFd ,DQA1 0501,DQB1 0201 وجود دارد). شروع این بیماری در هر سنی میتواند باشد ولی بیشترین موارد در سنین کودکی آغاز میشود. شیوع بیماری نیز از 1 نفر در هر 4000 نفر تا 1 نفر از هر 300 نفر در کشورهای اروپایی متغیر میباشد.

تشخیص:

تشخیص این بیماری به وسیله...:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
Thyroid peroxidase (TPO یک گلیکو پروتئین باند به غشا غده تیروئید  و یک آنزیم اصلی در مراحل چندگانه سنتز هورمونهای تیروئیدی میباشد. همچنین TPO یکی از 3 اتو آنتی ژن مهم در غده تیرئید در کنار تیروگلبولین(Tg) و رسپتور TSH میباشد.حضور اتو آنتی بادی بر ضد TPOو Tg  امروزه به عنوان بهترین مارکر تشخیص اختلالات اتوایمیون تیروئید و افتراق این اختلال از هیپوتیروئیدیسم نهفته میباشد. در حدود 98٪ بیماران با اختلال اتوایمیون تیروئید حضور این اتو آنتی بادی ها به خوبی دیده شده است. آنتی بادی علیه TPO در 97٪-71٪ از بیماران مبتلا به بیماری گریوز و در 99٪-91٪ از بیماران مبتلا به هاشیماتو دیده شده است. این اتوآنتی بادی ها با مقادیر بسیار کم در هیپر تیروئیدیسم، آدنوکارسینومای تیروئید و همچنین گاها در افراد سالم دیده مشود.همچنین در بررسی ها دیده شده است که حضور مقادیر کم این اتوآنتی بادی ها میتواند به عنوان یک ریسک فاکتور در فرد برای ابتلا به اختلالات اتوایمیون تیروئید در آینده باشند بنابراین حضور این ٱنتی بادی ها ارزش پیش آگهی نیز دارند.

اندازه گیری:

اتو آنتی بادی بر ضد این مارکرها را با روشهای الایزا میتوان به خوبی ردیابی کرد. در این روشها سرم بیمار را بعد از رقیق سازی به نسبت مشخص  با محلول موجود در کیت  به ول های coat شده با آنتی ژن مانند TPO اضافه کرده و برای مدت زمان مشخص انکوبه میکنند. در این زمان اگر آتو آنتی بادی ها در سرم فرد حضور داشته باشند به آنتی ژن ته ول ها باند میشود. در مرحله بعد پس از انجام مراحل شستشو آنتی هیومن کنژوگه شده با آنزیم Horseradish peroxidase به ول ها اضافه شده و در مرحله آخر پس از اتمام انکوباسیون با آنتی بادی نشاندار و شستشو، سوبسترا که تترا متیل بنزیدین(TMB) میباشد اضافه میشود. میزان رنگ ایجاد شده توسط دستگاه ELIZA READER خوانده میشود. شدت رنگ مطرح کننده میزان اتوآنتی بادی ها میباشد.:: موضوعات مرتبط: تستهای آزمایشگاهی
مادر گل سرسبد باغ زندگیم و پدر کوهی استوار که پشت و پناهم است.
مادرم، گلکم همیشه شاد باشی و امیدوارم که همیشه عطر نفسهایت زندگیم را معطر کند . اگرچه با تاخیر ولی روز مادر را به همه مادرای گل سرزمینم و به ویژه مادر گل خودم تبریک میگم.


:: موضوعات مرتبط: آنتراکت
موضوعات
برچسب ها
آرشیو مطالب
امكانات جانبي

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

purchase vpn

بازی اندروید